Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

17/3/2015 - ONZ - Salezjański wkład w 59. sesję Komisji ds. Statusu Kobiet
Zdjęcie artykułu -ONZ – SALEZJAńSKI WKłAD W 59. SESJę KOMISJI DS. STATUSU KOBIET

(ANS – Nowy Jork)– W dniach 9-20 marca w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku odbywa się 59. sesja Komisji ds. Statusu Kobiet (CSW 59). Także przedstawiciele salezjanów przy ONZ wnieśli swój wkład w te obrady. Wraz z Archidiecezjalną Radą Prawosławną obszarów Północnej i Południowej Ameryki przedstawili CSW dokument i zorganizowali spotkania towarzyszące temu wydarzeniu.

Tematem w tym roku było “CSW59/Pekin+20 (2015)”. To znaczy, że Komisja skoncentrowała się na postępach związanych z wprowadzeniem Deklaracji z Pekinu i Platformy Działania, analizując możliwości osiągnięcia równości płci i stan polepszenia sytuacji kobiet w agendzie działań po roku 2015.

Dokument przygotowany przez salezjańskich misjonarzy, przedstawiony przez ks. Thomasa Brennana, salezjanina, i pana Nicholasa Antona, reprezentującego Archidiecezjalną Radę Prawosławną, został także opublikowany pod nazwą  E/CN.6/2015/NGO/94.

W deklaracji zaznacza się, że salezjanie uważają emancypację kobiet i równość płci za główne elementy programu rozwoju po roku 2015, i że wspólnota międzynarodowa musi stawić czoła problemom, które utrudniają rozwój wszystkich osób, zwłaszcza kobiet i dziewcząt, zwracając uwagę na taki sam dostęp do nauki, śmiertelność dzieci, zdrowie matek, dostęp do wody pitnej i higieny, krańcowe ubóstwo kobiet i niesprawiedliwy udział kobiet w życiu publicznym i prywatnym. 

Następnie uwypuklono fakt szerzenia się przemocy wobec kobiet, co było głównym przedmiotem salezjańskiej interwencji. Przywołano to, co zaznaczył specjalny sprawozdawca odnośnie do przemocy wobec kobiet, który stwierdził, że ten problem stanowi jedno z największych przeszkód dla rozwoju, uniemożliwiając wprowadzenie wszystkich praw człowieka.

W celu uwrażliwienia na tę kwestię zostały także zorganizowane różne spotkania towarzyszące:

“Handel i migracja, dziewczęta i kobiety: Prawa Człowieka nie mają granic” – zorganizowane we współpracy z Archidiecezjalną Radą Prawosławną; prowadził je ks. Brennan.

“Kobiety, dziewczęta i HIV: odpowiedź ze strony obszaru Azja/Pacyfik” – zorganizowane we współpracy z Centrum Zdrowia Koalicji Azjatyckiej i wysp Pacyfiku zajmującym się przypadkami HIV/AIDS (Apicha), UNAIDS oraz Centrum Zdrowia “Hunter College”.

“Strategie ochrony i reforma prawna: położyć kres prostytucji i handlu ludźmi” – zorganizowane przez Zgromadzenie Naszej Pani Miłosierdzia Dobrego Pasterza, któremu patronowała również Misja Permanentna z Irlandii, Ruhama, i salezjanie.

“Handel ludźmi: co się zmieniło, a co musi się zmienić po Pekinie” – zorganizowane we współpracy z organizacjami, które tworzą Komitet NGO, starającymi się powstrzymać handel ludźmi.

“Droga uzdrowienia: wykorzystywane dziewczęta i kobiety stawiają opór” – zorganizowane przez Rodzinę Salezjańską; prowadził je również ks. Brennan.

Opublikowano 17/03/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca