Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/3/2015 - Dom Generalny - Dwa lata z Papieżem Franciszkiem, “Papieżem miłosierdzia”
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – DWA LATA Z PAPIEżEM FRANCISZKIEM, “PAPIEżEM MIłOSIERDZIA”
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – Wśród najbardziej charakterystycznych cech Papieża Franciszka znajduje się z całą pewnością jego stałe odwoływanie się do miłosierdzia Bożego. Wielu obserwatorów, z i spoza środowiska kościelnego, utrzymuje, że to charakteryzuje go najbardziej. Po dwóch latach od wyboru na Biskupa Rzymu spróbujemy prześledzić jego dotychczasowy pontyfikat właśnie pod tym względem. 

Gian Francesco Romano

Często za sprawą dziennikarzy i głosów ludu poszczególnym papieżom nadawano “czułe” przydomki: Jan XXIII został określony, z racji swojej łagodności, “Papieżem dobrym”; Jan Paweł I, chociaż jego pontyfikat był bardzo krótki, “Papieżem uśmiechu”. Zaś o papieżu Franciszku mówi się, że to “Papież miłosierdzia”.

Tak twierdzą nie tylko media. “Jako Penitencjarii Apostolskiej, strażniczce największego miłosierdzia, skarbnicy miłosierdzia, to Jego miłosierdzie jest nam szczególnie bliskie, ponieważ w sercach wszystkich jest on “Papieżem miłosierdzia” – powiedział zaledwie wczoraj, 12 marca, kard. Mauro Piacenza, penitencjariusz większy, pozdrawiając papieża Franciszka w czasie audiencji, jakiej udzielił uczestnikom XXVI Kursu na Forum Wewnętrznym Penitencjarii Apostolskiej.

I pozostając przy ostatnich wiadomościach, właśnie w dniu dzisiejszym bp. Marcello Semeraro, biskup Albano i sekretarz Rady Kardynałów, którą powołał sam papież, by ta pomogła mu w reformie Kurii, stwierdził, że miłosierdzie “jest centralnym elementem ludzkiego i duchowego doświadczenia papieża Franciszka, któremu towarzyszy jego przesłanie nadziei dla współczesnego człowieka”. 

Wsłuchując się w refleksje papieża Franciszka ma się wrażenie, że są one stałym powtarzeniem tego, iż “Bóg nigdy nie znuży się przebaczaniem”, że “Bóg nas primerea”, tj., że jako pierwszy wychodzi na spotkanie człowieka, co “miłosierdzie” etymologicznie oznacza “miseris cor dare”, tj. “oddać serce najuboższym”. I w końcu są one wezwaniem do tego, by być “świadkami miłosierdzia i czułości Pana, który wstrząsa zrezygnowanymi, ożywia zniechęconych, zapala ogień nadziei”.

Najlepszym podarkiem, jaki wszyscy chrześcijanie mogą mu dzisiaj wręczyć, a który z pewnością będzie mu miły, jest to, do czego on sam zawsze zachęca na końcu każdego spotkania i każdej rozmowy: modlitwa. Można to uczynić także włączając się w tę inicjatywę, jaka ma miejsce w dniu dzisiejszym, a którą jest 24-godzinna modlitwa zanoszona do Pana, opatrzona hasłem “Bóg bogaty w miłosierdzie”, do czego sam Papież zachęca wszystkie diecezje na świecie. 

Wszystkie wydarzenia, które są wyrazem uczczenia w dniu dzisiejszym drugiej rocznicy jego pontyfikatu, znajdują się w cyfrowej książeczce, która jest dostępna na stronie watykańskiej, a która zawiera najpiękniejsze zdjęcia i fragmenty wypowiedzi z tych dwóch lat. 

Opublikowano 13/03/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca