Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

11/3/2015 - Kuba - “Wiek XX, dwa narody, ale ta sama troska: młodzież”
Zdjęcie artykułu -KUBA – “WIEK XX, DWA NARODY, ALE TA SAMA TROSKA: MłODZIEż”

(ANS – Hawana) – W dniach 27 lutego – 1 marca w Centrum Kultury „Felix Varela” w Hawanie odbyło się Sympozjum na temat: „Wiek XX, dwa narody, ale ta sama troska: młodzież”, którego organizatorem była Delegatura salezjańska na Kubie. Świadectwa, wydarzenia kulturalne oraz chwile pogłębienia i refleksji dotyczące charyzmatu i obecności salezjańskiej we Włoszech i na Kubie złożyły się na to Sympozjum, które odbyło się dla uczczenia Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko. 

Alejandro Satorre

W dniu rozpoczynającym to spotkanie uczestniczyli ks. Francisco Batista, inspektor salezjański Antyli, i ks. Miguel Ángel Fernández Sáenz, delegat dla Kuby. Towarzyszyli im pan Tancredi Francese, przedstawiciel ambasady włoskiej, oraz pan Ándras Drexler, ambasador węgierski. Wyraz swojej bliskości i braterstwa dał także Przełożony Generalny, który z Rzymu przesłał wideoprzesłanie z pozdrowieniem dla uczestników spotkania.

W sobotę 28 lutego pan Francese przywołał swoje doświadczenie związane z pobytem w domu salezjańskim w czasie jego studiów na uniwersytecie, podkreślając, że największym darem Księdza Bosko są salezjanie. Potem miały miejsce konferencje, które wygłosili ks. Mario Peresson Tonelli, salezjanin, i brat Jesús Bayo Mayor FMS, którzy omówili sytuację społeczną, gospodarczą, polityczną i kulturową, odpowiednio we Włoszech i na Kubie, w XIX wieku.

Po południu s. Ana Julia Suriel, Córka Maryi Wspomożycielki, omówiła temat „Aktualność Systemu Prewencyjnego Księdza Bosko w wychowaniu młodzieży”. Po niej ks. Wilgen Cancio i Leyanis de las Mercedes mówili o „Elementach zabawy, kultury i świętowania w doświadczeniu wychowawczym Księdza Bosko”, podsumowując również pracę salezjanów w środowisku kubańskim. 

Prelekcje zakończyły się prapremierowym pokazem dokumentu „Na dobrej ziemi”, zrealizowanego przez Ośrodek Kreatywnej Komunikacji “Padre Vandor” z  Santa Clara, przybliżającym w czasie 20 minut ślad, jaki pozostawił Ksiądz Bosko na Kubie, przekazany przez Rodzinę Salezjańską.

A wydarzenia tego dnia zakończyły się artystyczną i kulturalną galą ku pamięci Dolores Betancourt Agramonte, która jeszcze przed ks. Pawłem Alberą, II następcą Księdza Bosko, prosiła o wysłanie salezjanów na Kubę. Na koniec zostało pokazane video z piosenką, która została skomponowana i wykonana przez Maykela Gómeza, salezjańskiego asystenta, z okazji Roku Dwusetlecia.

Ostatni dzień, niedziela 1 marca, rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem sekretarza nuncjatury apostolskiej na Kubie w katedrze w Hawanie. Potem ks. Bruno Roccaro, salezjanin, dokonał podsumowania wkładu salezjanów w rozwój społeczeństwa i Kościoła na Kubie. A potem, w czasie dyskusji panelowej niektórzy z byłych wychowanków dzieła salezjańskiego dzielili się swoimi doświadczeniami.

W ten sposób te dni sympozjum osiągnęły swój cel akademicki, stając się odpowiednią przestrzenią dla przedstawienia propozycji duszpasterskiej i wychowawczej, będącej aktualizacją doświadczenia Księdza Bosko.

Opublikowano 11/02/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca