Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

6/2/2015 - Włochy - Przeciwko marnotrawieniu żywności
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – PRZECIWKO MARNOTRAWIENIU żYWNOśCI

(ANS – Rzym) – W dniu wczorajszym, 5 lutego, obchodzono we Włoszech krajowy dzień przeciwko marnotrawieniu żywności. Jednak jest to kwestia, która dotyczy nie tylko Włoch, ale całego świata, a która jest niezwykle aktualna, będąca również przedmiotem uwagi na najbliższej Światowej Wystawie w Mediolanie, której tematem będzie: “Wyżywienie planety, energia dla życia”. O marnotrawieniu żywności i zapobieganiu mu mówili również młodzi zaangażowani w “Scuola di mondialità e missione” Okręgu Włoch Środkowych (ICC).

W czasie ich spotkania, które prowadziła Valentina Prati, koordynatorka kampanii “Food Right Now”, prowadzonej przez NGO CESVI, a dotyczącej prawa do pożywienia, młodzi wyrazili swoje zaniepokojenie z powodu rozmiaru tego problemu: prawie trzecia część wyprodukowanej żywności na świecie jest marnotrawiona, co zachodzi zarówno z powodu “utraty” towaru – zepsucia żywności, które występuje na początku łańcucha pokarmowego, co ma miejsce zwłaszcza w krajach rozwijających się z powodu błędów związanych z przetrzymywaniem, sterylizacją, pakowaniem i transportem, jak i “marnotrawstwa” żywności, tj. tego wszystkiego, co zostaje potem  zniszczone w fazie produkcji, dystrybucji, przy dostarczaniu żywności i w konsumpcji domowej. 

A poza tym, gdy chodzi o poziom rolniczy, ogromne ilości pożywienia są marnotrawione, ponieważ nie chce się przesycić rynku i w ten sposób obniżyć cen; ponieważ praca fizyczna związana ze zbiorami uczyniłaby handel nieopłacalnym albo też żywność jest niszczona przez złą pogodę. Gdy zaś chodzi o poziom przemysłowy, nabywa się nadmierne ilość pożywienia, aby później ich nie zabrakło. I na koniec, marnotrawienie na poziomie domowym, które jest spowodowane: złym planowaniem zakupów, nie zwracaniem uwagi na datę i na to, co stoi na etykietach, niewłaściwym przechowywaniem żywności, nadmiernymi porcjami albo też znikomym wykorzystaniu tego, co zostało.

Pożywienie, które trafia do śmietnika, nie jest bez znaczenia, wywołuje reperkusje zarówno pod względem gospodarczym, jak i środowiskowym. Dlatego też przyjmując, że o wiele łatwiej jest uwrażliwiać poszczególne jednostki, by nie marnowały żywności, niż zmienić sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, zaproponowano następujące wskazówki:  

  • Robić zakupy inteligentnie i planować je.
  • Zamrozić i ponownie wykorzystać jedzenie, które zostało.
  • Zwracać uwagę na datę spożycia.
  • Nie pozbywać się towaru tylko z powodu nieznacznych wad estetycznych.
  • Nie nabywać łapczywie ponad to, co można spożyć.

Opublikowano 06/02/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca