(ANS – Rzym) – Od jutra, 15 stycznia, około 400 osób – mężczyzn i kobiet, osób zakonnych i świeckich z całego świata – zgromadzi się w “Salesianum” w Rzymie, aby wziąć udział w XXXIII Dniach Duchowości Rodziny Salezjańskiej. W klimacie rodziny i jedności charyzmatycznej uczestnicy będą zgłębiać przesłanie zawarte w treściach Wiązanki Przełożonego Generalnego, ucząc się na nowo żyć z młodzieżą i dla młodzieży w stylu Księdza Bosko.
Gian Francesco Romano
W roku obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko Przełożony Generalny Salezjanów, będący centrum jedności i ojcem duchowym całej Rodziny Salezjańskiej, proponuje temat bardzo aktualny, fundamentalny i angażujący tych wszystkich, którzy, w jakikolwiek sposób, są dziedzicami i mają do spłacenia dług wdzięczności za to, czego dokonał święty młodzieży: “Jak Ksiądz Bosko, z młodzieżą i dla młodzieży”.
Jest to także temat, który stojąc w wielkiej harmonii z obecnymi potrzebami całego Kościoła, ponieważ stanowi zaproszenie do bycia z ludźmi młodymi w codziennej rzeczywistości, nie może pomijać peryferii – materialnych i egzystencjalnych – stale przywoływanych przez papieża Franciszka i naturalnie związanych z charyzmatem salezjańskim, składających się na nasze DNA.
To, czego chce Przełożony Generalny w kontekście obecnego Roku Dwusetlecia, to tego, by Rodzina Salezjańska obrała jako swoje priorytetowe zadanie, by “razem myśleć, razem planować, razem pracować i razem się modlić” – wszystko dla młodzieży.
Już wiele dobrych praktyk zostało zrealizowanych na całym świecie w tym względzie, a dobry przykład pochodzi już od ekipy, która bierze na swoje barki ciężar organizacji tych Dni, a której członkowie reprezentują 8 z 30 grup Rodziny Salezjańskiej: Salezjanów, Córki Maryi Wspomożycielki, Salezjanów Współpracowników, Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki, Byłych Wychowanków Księdza Bosko, Byłe Wychowanki Córek Maryi Wspomożycielki, Ochotników z Księdzem Bosko i Ochotniczki Księdza Bosko.
Jedności i współpracy domagają się także nowe wyzwania, jakie społeczeństwo stawia przed Kościołem i posłannictwem salezjańskim; wraz z kreatywnością, eksperymentowaniem, umiejętnością ryzyka, narażeniem na błądzenie... Spadkobiercy wielkiego wizjonera w liczbie 400, którzy zgromadzą się w najbliższych dni w Rzymie, będą się starać wyznaczyć nowe szlaki, by jeszcze bardziej być i coraz lepiej z i dla młodzieży, zachowując autentyczność dziedzictwa przejętego po Księdzu Bosko, aktualizując je w obecnej rzeczywistości, by potem móc przekazać w środowiskach, z których pochodzą.
“Dokonajcie niezbędnego pogłębienia i uaktualnienia pedagogicznego i kulturowego, aby odpowiedzieć na obecną naglącą potrzebę wychowania (...), odwołując się także do nowych języków, dobrze przy tym wiedząc, że język serca jest językiem fundamentalnym, pozwalającym się do nich zbliżyć i stać się ich przyjaciółmi” – powiedział w marcu ubiegłego roku papież Franciszek do uczestników 27. Kapituły Generalnej Salezjanów.
Opublikowano 14/01/2014