Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

18/12/2014 - Kolumbia - Salezjanie, “wojownicy” zaangażowania
Zdjęcie artykułu -KOLUMBIA – SALEZJANIE, “WOJOWNICY” ZAANGAżOWANIA

(ANS – Bogota) – W Kolumbii, w sercu jednej z mniej bezpiecznych dzielnic Bogoty, salezjanie od wielu lat przyjmują i kształtcą ludzi młodych, czyniąc to z pomocą belgijskiej organizacji pozarządowej  “Via Don Bosco” i francuskiej Fundacji “Saint Paul Apôtre”. Wszyscy oni rozpoczęli realizację projektu “Pacto Motor”.

Ośrodek “Juan Bosco Obrero” znajduje się w centrum Ciudad Bolivar, jednej z dzielnic najbardziej zaludnionych, najuboższych i najmniej bezpiecznych w Bogocie. W ostatnich dziesięcioleciach Ciudad Bolívar była miejscem schronienia dla licznych rodzin uchodźców z całego kraju, uciekających przez walką zbrojną, jaka rozpętała się pomiędzy różnymi grupami, paramilitarnymi i rewolucyjnymi. 

Znajduje się tutaj także ks. Jaime García, salezjanin, który 15 lat temu zaczął realizować swój sen związany z budową ośrodka kształcenia zawodowego dla młodzieży z dzielnicy. Wielu ludzi młodych wchodzi w kontakt z dziełem salezjańskim, biorąc udział w tygodniu w zajęciach z rapu, salsy, capoeiry, break dance, organizowanych przez stowarzyszenia młodzieżowe tego ośrodka. 

A poza tym, około 800 ludzi młodych uczęszcza na kursy kształcenia zawodowego, by stać się potem elektrykami, stolarzami i mechanikami. Ale często nie wystarcza im to dobre wykształcenie zawodowe, aby dostać się na rynek pracy, a jeszcze gorzej jest z otrzymaniem dobrej pracy.

Po Wielkich Targach Pracy, które odbyły się w 2010 roku, dochodzi się do gorzkiej, ale oczywistej konkluzji: dziesiątki przedsiębiorstw sektoru samochodowego i transportowego poszukują pracowników, ale młodzi absolwenci pochodzący z Ciudad Bolívar są odrzucani przy selekcji. Z tych oczekiwań przedsiębiorstw – z jednej strony, a z drugiej – propozycji dla młodzieży poszukującej pracy – zrodziło się “Pacto Motor”.

Główna zasada “Pacto Motor” jest taka, aby obie strony zawarły obopólną umowę, gwarantującą godną pracę w jednym z sektorów. Sektor samochodowy potrzebuje personelu wykwalifikowanego, fundacje przedsiębiorstw realizują projekt przedsiębiorstw społecznie odpowiedzialnych, a salezjanie, jako wychowawcy, przygotowują ludzi młodych do pracy godnej, czyniąc to poprzez programy kształcenia zawodowego na wysokim poziomie. 

Ten pilotażowy projekt odniósł wielki sukces. W 2013 roku pracę znalazło, dzięki “Pacto Motor”, przeszło 150 lat, tj. 98% absolwentów! W tym roku, prawie 900 ludzi młodych, będących ofiarami zbrojnego konfliktu w Kolumbii, ma możliwość darmowego i solidnego kształcenia zawodowego w sektorze samochodowym i transportowym w pomieszczeniach dzieła salezjańskiego.

Model “Umowa dla godnej pracy” wyzwolił tak wielką aprobatę ze strony ministerstwa pracy Kolumbii, że już zostały wprowadzone pilotażowe programy w innych miastach i okręgach. Sektor turystyczny znajduje się na szczycie listy priorytetów. 

Więcej informacji odnośnie do tego projektu znajdziemy na stronie: “Don Bosco Aujourd’hui”.

Opublikowano 18/12/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca