Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/12/2014 - Kolumbia - Zakończył się pierwszy etap budowy Ośrodka kształcenia zawodowego im. Ks. Bosko
Zdjęcie artykułu -KOLUMBIA – ZAKOńCZYł SIę PIERWSZY ETAP BUDOWY OśRODKA KSZTAłCENIA ZAWODOWEGO IM. KS. BOSKO

(ANS – Armenia) – Aby zadośćuczynić wymogom młodzieży z “kawowego pasa” Kolumbii związanym z edukacją, salezjanie zdecydowali się powołać do życia “Ośrodek Kształcenia Zawodowego Księdza Bosko”, mający siedzibę w dzielnicy “La Cecilia” Armenii-Quindío. Właśnie zakończył się pierwszy etap jego budowy, a stanowi on dar dla miasta z okazji obchodów roku Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko. Salezjanie są obecni w mieście Armenia od 24 stycznia 1999 roku, dokładnie dzień przed trzęsieniem ziemi, które w połowie zniszczyło to miasto.

Andrés Felipe Loaiza SDB

W tym regionie Kolumbii różne czynniki wpływają negatwnie na dzieci i młodzież. Turystyka podniosła poziom prostytucji, co dotyka przede wszystkim dzieci i ludzi młodych. I z tej samej racji rozpleniła się przestępczość i handel narkotykami. I na koniec, trzeba powiedzieć o bezrobociu, zwłaszcza dotykającym ludzi młodych, który jest kolejnym problemem, jako że brakuje dużych zakładów przemysłowych.

Według raportu Biura Projektów “Hogar San Juan Bosco”, “ponad 50% ludności z tego regionu ma mnniej niż 25 lat, 35%  jest w wieku od 26 do 60 lat, a w podeszłym wieku tylko 15%”. Stąd też salezjanie, wspierani przez Fundacje “Leopold Bachmann” i “Jugendhilfe Weltweit” ze Szwajcarii, a także dzięki współpracy z gminą Armenia, która przekazała teren pod budowę, uznali za stosowne wybudowanie tego Ośrodka kształcenia zawodowego im. Ks. Bosko.

Prace przewidują dwa etapy. Pierwsza zakończyła się w sobotę, 22 listopada, co zostało uczczone specjalną ceremonią, której przewodniczył ks. John Jairo Gomez, inspektor salezjanów Kolumbii-Medellín (COM). Już na obecną chwilę ośrodek oferuje odpowiednie pomieszczenia do przeprowadzenia kursów technicznych dla pracowników turystyki, gastronomii, asystentów księgowości, informatyków, estetyków, mechaników i spawaczy, a poza tym dysponuje pomieszczeniem bibliotecznym, barem, boiskiem sportowym, salą dla nauczycieli, biurami administracyjnymi i wszystkimi potrzebnymi salami.

W drugiej fazie prac, która jeszcze znajduje się na etapie planowania i zbiórki funduszy, zostaną zrealizowane inne pomieszczenia, które będą służyć do kursów dla elektryków, krawców, grafików, ebenistów i rzemieślników wykonujących przedmioty z “guadua” (rodzaj bambusa), bardzo poszukiwane na rynku, a z których słynie ten region. W tej drugiej fazie, jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, ma powstać sala wielofunkcyjna, 6 dodatkowych sal oraz obiekty sportowe.

W ramach tego projektu, organizując wspomniane kursy, chce się zaspokoić zapotrzebowanie na kształcenie zawodowe w tym mieście i sąsiadujących gminach. Chce się przeprowadzić tego rodzaju kursy (każdy obejmujący 1200 godzin) dwa razy w ciągu roku, a niektóre z nich już są prowadzone. Certyfikat ich ukończenia jest także uznany przez Krajowe Służby Zatrudnienia (SENA), organ państwowy, który zatwierdza kwalifikacje zdobyte w różnych ośrodkach kształcenia zawodowego.

Więcej informacji na stronie dzieła salezjańskiego w Armenii-Quindío.

Opublikowano 12/12/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca