Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

24/11/2014 - Izrael - “Dies Academicus” w “Studium Theologicum Salesianum”
Zdjęcie artykułu -IZRAEL – “DIES ACADEMICUS” W “STUDIUM THEOLOGICUM SALESIANUM”
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Jerozolima) – Z okazji dorocznego “Dies Academicus” – dnia formacji i refleksj naukowej, znaczącego początek nowego roku akademickiego – w dniu 20 listopada “Studium Theologicum Salesianum” w Jerozolimie, filia Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego, gościło kardynała George’a Alencherry’ego, przewodniczącego Synodu Kościoła syromalabarskiego. Kardynał wygłosił “lecio magistralis” na temat jedności Kościołów chrześcijańskich i roli Kościołów “sui iuris”.

Wszystko rozpoczęło się słowami powitania dyrektora studentatu, ks. Andrew’a Wonga, i przemówieniem delegata apostolskiego w Jerozolimie, bpa Giuseppe Lazzaroto. Następnie, po prezentacji licznych gości, czego dokonał ks. Biju Michael, dziekan studentatu, głos zabrał kardynał Alencherry, który wskazał na kontekst czasowy, w którym wygłasza tę “lectio”, tj. dokładnie 50 lat i jeden dzień od ogłoszenia dogmatycznej Konstytucji “Lumen Gentium” oraz dekretów Orientalium Ecclesiarum i Unitatis Redintegratio. Następnie przytoczył słowa papieża Franciszka na temat jedności i świętości Kościoła oraz potrzeby życia skoncentrowanego na Chrystusie, proponując ekumenizm zasadzający się na podstawach teoretycznych i praktycznych, wychodząc od trzech dokumentów soborowych.

Kardynał stwierdził z naciskiem, że jedność chrześcijan będzie możliwa tylko wtedy, gdy dojdzie do nawrócenia wewnętrznego, oświeconego wiarą, kierowanego modlitwą i otwartego na życie w braterskiej harmonii. Po czym, przywołując przykład swojego Kościoła, wykazał, że jedność to nie jednolitość: “Kościół syromalabarski, Kościół św. Tomasza w Indiach, jest tak stary, jak samo chrześcijaństwo na obszarze Indii. I pomimo pewnych różnic co do liturgii, nigdy nie doszło do rozłamu pomiędzy Kościołem syromalabarskim i Kościołem łacińskim. Odnosząc się do jedności pomiędzy 23 Kościołami katolickimi Wschodu i Zachodu, przytoczył słowa Jana Pawła II, mówiące o potrzebie Kościoła, który oddycha swoimi oboma płucami: wschodnim i zachodnim.

Po omówieniu innych kwestii łączących się z tym tematem – Kościół jako komunia różnych Kościołów, rola Kościołów sui iuris; modlitwa Jezusa, Eucharystia i jedność.... – kardynał zaapelował o jedność wszystkich Kościołów chrześcijańskich w obliczu sekularyzacji i powszechnej dechrystianizacji, czyniąc to w kontekście “trudnej sytuacji, w jakiej żyją na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i Syrii, chrześcijanie i inne mniejszości religijne i etniczne, które cierpią z powodu przemocy, jaka szaleje w całym regionie”

Po wygłoszonej “lectio” ks. kardynał odpowiadał na zadawane pytania, po czym miała miejsce prezentacja książek: “Tu, Giovanni” (Ty, Janie) autorstwa ks. Joana Verneta i nowego wydania Hymnów liturgicznych w języku arabskim.

Salezjański Studentat Teologiczny w całym roku akademickim 2014-2015 będzie zgłębiać relacje pomiędzy Kościołami Wschodu i Zachodu.

Opublikowano 24/11/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca