Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/11/2014 - Włochy - 12. Raport o sytuacji wolności religijnej w świecie
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – 12. RAPORT O SYTUACJI WOLNOśCI RELIGIJNEJ W śWIECIE

(ANS – Rzym) – Obserwuje się kompleksowe pogorszenie sytuacji wolności religijnej, zwłaszcza chrześcijan, którzy pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną. Zostało to ukazane w Raporcie 2014 „Wolność religijna w świecie”, jaki przedstawiła fundacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKWP) w dniu wczorajszym, 4 listopada, w Rzymie. 

Raport omawia główne wydarzenia od października 2012 r. do czerwca 2014 r. i przedstawia sytuację wolności religijnej w 196 krajach, odnosząc się do przemocy, jakiej doświadczają nie tylko chrześcijanie, ale wszystkie grupy religijne. „Stanowi najbardziej dokładne źródło informacji o sytuacji wolności religijnej i podstawę do zrozumienia świata, w którym żyjemy” – powiedział dziennikarz Roberto Fontolan, moderator tej prezentacji.  

“Słuchając codziennych wiadomości, odnosimy wrażenie, że akty przemocy, jakie są popełniane w imię religii, narastają. I tak się nieszczęśliwie składa, że ten raport potwierdza te nasze przypuszczenia” – dodaje Peter Sefton-Williams, przewodniczący komitetu redakcyjnego raportu.

W czasie, który był przedmiotem analizy, można było odnotować pewne zmiany w 61 ze 196 krajów, ale tylko w przypadku 6 krajów można było mówić o poprawie sytuacji. Krajów, w których ograniczana jest wolność religijna w stopniu wysokim, średnim lubniepokojącym, jest 116, co stanowi 60% krajów świata. 

Azja została przedstawiona jako kontynent, na którym wolność religijna jest najbardziej gwałcona, odnotowując nasilenie się fundamentalizmu, nie tylko islamskiego, ale także hinduistycznego i buddyjskiego. Gdy chodzi o Afrykę, tym, co najbardziej niepokoi w ostatnich dwóch latach, jest niewątpliwie wzrost fundamentalizmu islamskiego.

W wielu krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu powstają państwa jednowyznaniowe, w których przeważająca grupa religijna stara się  dominować nad mniejszością. Ostatni przypadek Islamskiego Państwa w Iraku jest wyraźnym dowodem na potwierdzenie tego zjawiska.

W Ameryce Łacińskiej zagrożenia związane z wolnością religijną są prawie że zawsze połączone z polityką reżimów, które albo są otwarcie laicyzujące albo ateistyczne, ograniczając wolność wszystkich grup religijnych, niezależnie od wyznania.

Ale również w Ameryce Północnej mamy do czynienia z przypadkami gwałcenia wolności sumienia, podczas gdy na Starym Kontynencie, zwłaszcza w Europie Zachodniej, nasilił się „agresywny ateizm”, analfabetyzm religijny wśród decydentów politycznych, jak również, w niepokojący sposób, antysemityzm.

PKWP wspiera każdego roku 6 tysięcy projektów w ponad 140 krajach na całym świecie. “Jesteśmy przekonani, że nasze zainteresowanie losem uciskanych i prześladowanych za wiarę, którzy są Irakijczykami, Syryjczykami, Nigeryjczykami, muzułmanami, chrześcijanami czy wyznającymi inne religie, nigdy nie może osłabnąć. Każdy, kto odwraca wzrok w inną stronę, zdradza prześladowanych i naraża na niebezpieczeństwo wolność” – stwierdził Johannes Heereman von Zuydtwyck, prezes wykonawczy PKWP.

Materiały i pogłębione analizy tego tematu są dostępne w różnych językach na stronie www.religion-freedom-report.org.

Opublikowano 05/11/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca