Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

4/11/2014 - Włochy - “Studia Latinitatis provehenda”: Sympozjum z okazji 50-lecia Wydziału Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – “STUDIA LATINITATIS PROVEHENDA”: SYMPOZJUM Z OKAZJI 50-LECIA WYDZIAłU LITERATURY CHRZEśCIJAńSKIEJ I KLASYCZNEJ

(ANS – Rzym) – Z okazji obchodów 50-lecia Wydziału Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej – “Pontificium Institutum Altioris Latinitatis” Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w dniach 7-8 listopada będzie mieć miejsce Sympozjum na temat “Studia Latinitatis provehenda”. Już jest zapisanych 250 osób, pochodzących z różnych krajów europejskich.

Wydział poprosił uczonych i wykładowców łaciny o zastanowienie się nad dwoma zagadnieniami: żywotność języka łacińskiego na przestrzeni wieków, która pozwala mówić o jego “nieśmiertelności” oraz odnowienie metod, by można było uczyć go i przyswajać w skuteczny sposób.

Główne prelekcje zostaną wygłoszone po łacinie przez językoznawców światowej sławy, takich jak Wilfried Stroh (Uniwersytet Ludwig Maximilian w Monachium), Kurt Smolak (Uniwersytet Wiedeński), Dirk Sacré (Katolicki Uniwersytet w Leuven) i Luigi Miraglia (UPS – Akademia Vivarium Novum).

Sympozjum zostanie rozpoczęte słowami powitania ze strony ks. Francesco Ceredy, wikariusza Przełożonego Generalnego, co będzie mieć miejsce w dniu 7 listopada, rano. Przypomni on, że Wydział, noszący wtedy nazwę “Pontificium Institutum Altioris Latinitatis”, został powierzony przez Stolicę Apostolską salezjanom, którzy byli postrzegani jako wartościowi wychowawcy, wychowujący także do wartości moralnych i duchowych klasycznego świata. Błogosławiony papież Paweł VI, papież Soboru Watykańskiego II, chciał w ten sposób na nowo uwypuklić znaczenie łaciny w Kościele i społeczeństwie, przyczyniając się do kształtowania prawdziwego humanizmu chrześcijańskiego na bazie humanitas.

Sobotnie przedpołudnie, 8 listopada, będzie przede wszystkim adresowane do wykładowców i studentów, przybliżając innowacyjne metodologie nauczania języków klasycznych. Zostaną zaprezentowane niektóre z dobrych praktyk, które obecnie są w użyciu w znaczących instytucjach akademickich i szkolnych.

Sympozjum zostało zorganizowane we współpracy z Akademią Vivarium Novum, uczelnią, z którą Wydział utrzymuje ścisłe kontakty, a która jest uważana za jeden z najważniejszych ośrodków studiów języków klasycznych na świecie. Z tej okazji zostanie uczczony także ks. prof. Biagio Amata, emerytowany profesor i były dziekan tego Wydziału, co znajdzie wyraz w prezentacji “miscellanei” ku jego czci pt. “Christum amplecti”.

Opublikowano 04/11/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca