Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

2/7/2014 - Watykan - Chór Kaplicy Sykstyńskiej i Chór Synodalny z Moskwy w koncercie “Ut unum sint”
Zdjęcie artykułu -WATYKAN – CHÓR KAPLICY SYKSTYńSKIEJ I CHÓR SYNODALNY Z MOSKWY W KONCERCIE “UT UNUM SINT”

(ANS – Watykan) – W dniu 28 czerwca Chór Synodalny Partiarchatu Moskiewskiego spotkał się razem z Chórem Papieskim Kaplicy Sykstyńskiej, dając wspólny koncert pt. “Ut unum sint”. Następnego dnia, w niedzielę 29 czerwca – jak donosi hiszpański przedstawiciel agencji “Zenit” – uczestniczył w celebracji liturgicznej w Bazylice św. Piotra z okazji uroczystośći świętych Piotra i Pawła.

W dniu 28 czerwca oba chóry śpiewały w Kaplicy Sykstyńskiej, u stóp fresku Sądu Ostatecznego, przybliżając tradycję muzyczną dwóch płuc Kościoła: Wschodniego i Zachodniego. Dyrygowali, na przemian, mons. Massimo Palombella, salezjanin, i dyrektor Chóru Synodalnego z Moskwy – pan Aleksej Puzakow.

Zabierając ostatnio głos w rozgłośni Radia Watykańskiego, mons. Palombella powiedział, że chodzi tu o “rzucenie, poprzez sztukę, mostów dialogu i spotkania, z wykorzystaniem wspólnych źródeł i języków, które wychodzą poza teologię i dyplomację”.

Dyrektor Chóru Kaplicy Sykstyńskiej stwierdził, że koncert z Chórem z Moskwy budził największą obawę, ponieważ “gdy chodzi o ten anglikański z Westminster czy luterański św. Tomasza z Lipska, oba plasowały się w kontekście europejskim, tak więc nie trudno było znaleźć wspólne źródła. Tutaj natomiast rzeczywistość kulturowa była bardziej odległa. Ale odpowiedź była wspaniała, ponieważ zrobiliśmy ruch w dwóch kierunkach: my śpiewaliśmy po rosyjsku, a oni – po łacinie”.

Salezjanin powiedział także, nie chodziło tutaj o to, by jeden podporządkował się drugiemu, ale “obie strony zrobiły znaczący krok w kierunku wspólnej ziemi”. Mons. Palombella podkreślił również, że udział Chóru Synodalnego w liturgii w dniu 29 czerwca w Bazylicy św. Piotra, rozpoczął się od śpiewu “Tu es Petrus” Palestriny, pod dyrekcją Puzakowa. “To są mocne znaki z punktu widzenia ekumenicznego i kulturowego”.  

Te inicjatywy, przypomniał mons. Palombella, zostały podjęte w czasie pontyfikatu Benedykta XVI, kiedy Chór Kaplicy Sykstyńskiej śpiewał wspólnie z Chórem anglikańskim z Westminster. Potem, podczas gdy już przygotowywano spotkanie z Chórem luterańskim z Lipska, miał miejsce wybór papieża Franciszka. Napisano wtedy do nowego papieża, pytając go, czy należy kontynuować tę drogę, a ten odpowiedział: “Aboslutnie tak”. Mons. Palombella zauważa, że obecnie realizowana jest wielka praca w stosunku do Kościoła prawosławnego, która otrzymała silny impuls ze strony papieża Franciszka.

I na koniec mons. Palombella przypomniał, że na polu artystycznym rzeczywiście trudności mogą być przezwyciężone, jak to było w przypadku modlitwy o pokój w Ogrodach Watykańskich, gdzie wspólnie grali muzycy żydowscy, muzułmańscy i chrześcijańscy.

Opublikowano 02/07/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca