Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

9/6/2014 - Hiszpania - “Do nas należy pisanie tej nowej stronicy historii”
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – “DO NAS NALEżY PISANIE TEJ NOWEJ STRONICY HISTORII”
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Madryt) – W sobotę 7 czerwca Przełożony Generalny salezjanów ks. Ángel Fernández Artime zainicjował dwie nowe salezjańskie inspektorie hiszpańskie: pw. Maryi Wspomożycieli z siedzibą w Sewilli, i pw. św. Jakuba Większego z siedzibą w Madrycie. Na ten dzień złożyły się różne spotkania z prawie 400 salezjanami, młodzieżą i grupami Rodziny Salezjańskiej, których Przełożony Generalny zachęcił do tego, „by byli zdolnymi do życia, dając poznać światu nasze DNA”.  

Sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Atocha było świadkiem powstania dwóch nowych inspektorii salezjańskich w miejsce sześciu poprzednich. W tej świątyni, całkowicie wypełnionej, salezjanie i pokaźna “reprezentacja całej Rodziny Salezjańskiej Hiszpanii” – jak to powiedział Przełożony Generalny – powitali oklaskami odczytanie, po homilii, dekretów ustanawiajacych obie inspektorie i nowych inspektorów, którymi zostali: ks. Cristóbal López i ks. Juan Carlos Pérez, którzy, przed podpisaniem dokumentów, złożyli wyznanie wiary.

Przełożony Generalny, nawiązując do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, powiedział w kazaniu: “Duch Święty przynosi nam nowość i otwarcie, i wchodzi w nasze życie, by pomóc nam wyjść z pozornego bezpieczeństwa”. I wezwał wszystkich członków Rodziny Salezjańskiej do „życia w oddaniu młodzieży, zwłaszcza najbardziej potrzebującej. Musimy być zdolni do życia, dając poznać światu nasze DNA”. I zachęcił do przeżywania tego nowego etapu „u stóp Maryi Wspomożycielki, umieszczajac Jezusa w centrum”.

Dzień spotkań

Dzień ten charakteryzował się licznymi spotkaniami, jakie ks. Fernández Ártime odbył z różnymi grupami Rodziny Salezjańskiej w czasie swojej pierwszej oficjalnej wizyty w Hiszpanii jako Przełożony Generalny.

W czasie pierwszej Mszy św. około 400 salezjanów wysłuchało słów Przełożonego Generalnego, który zachęcał do tego, „by się nie bali” i stawili czoła temu nowemu wyzwaniu, czyniąc to z odpowiednią postawą umysłu i otwartym sercem „w obecności Ducha Świętego”. Zauważył następnie, że istotne jest życie „głębokim wejrzeniem wiary, mając za jedyne kryterium to, by odpowiedzieć na posłannictwo salezjańskie, dokonywać odważnych wyborów, pytajac się, gdzie należy być dzisiaj, gdzie oddać najlepsze siły”, wiedząc, że charyzmat Księdza Bosko nie należy do salezjanów, ale jest dzielony z Rodziną Salezjańską. Przełożony Generalny podkreślił również znaczenie życia wiary i braterstwa, zachęcajac salezjanów do przeżycia tego momentu rozeznania związanego z reorganizacją inspektorii salezjańskich jako “zadanie w obliczu Pana i Księdza Bosko, ponieważ są jeszcze ludzie młodzi, którzy nas potrzebują”.

Po południu, w obecności przeszło 450 ludzi młodych Przełożony Generalny skierował jasny przekaz: “Nie bójcie się dać wciągnąć w działanie Boga (...) Pomóżcie nam być salezjanami, o jakich śnił Ksiądz Bosko; takimi, jakich potrzebujemy”. Następnie, w czasie sesji składającej się z pytań i odpowiedzi, dowartościowując różnorodność środowisk wychowawczych i duszpasterskich, jakie oferują salezjanie, stwierdził, że „nasze propozycje nie powinny być tylko miejscami animacji społeczno-kulturowej. Muszą stanowić alternatowę zaangażowania i głębi duchowej”.

Pierwszy dzień istnienia dwóch nowych inspektorii zakończył się spotkaniem z członkami różnych grup Rodziny Salezjańskiej, z przeszło 400 osobami. Ks. Fernández Artime zachęcił obecnych do uświadomienia sobie wielkiego potencjału Rodziny Salezjańskiej, jaki ta może zaproponować posłannictwu salezjańskiemu i Kościołowi powszechnemu. W swoim przemówieniu stwierdził, że największą „intuicją” Księdza Bosko była właśnie świadomość, że „stanowiąc dużą liczbę i bardzo różniąc się między sobą, członkowie jego rodziny będą mogli zajść o wiele dalej”. I wskazał na serię wyzwań dla wszystkich grup: poznać się, pokochać się, szanować siebie nawzajem; wyjść poza własne mury, „aby stanowić żywą siłę w społeczeństwie i w Kościele”, i na koniec – odkryć na nowo wartość laikatu, ponieważ „zachodzi szczególna potrzeba bardziej ożywionej obecności laikatu salezjańskiego w dziełach salezjańskich i w Kościele”.  

Opublikowano 09/06/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca