Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/5/2014 - Dom Generalny - Święci salezjańscy z maja
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – ŚWIęCI SALEZJAńSCY Z MAJA

(ANS – Rzym) – Poniżej przytaczamy krótkie opisy dotyczące świętych salezjańskich z maja, których autorem jest ks. Pierluigi Cameroni, Postulator generalny ds. kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej.

6 maja: św. Dominik Savio

Da mihi animas, cetera tolle. Ta dewiza zrobiła wielkie wrażenie na Dominiku Savio, kiedy ten wszedł do biura Księdza Bosko, i pobudziła do komentarza, który stał się słynny: «Zrozumiałem, że tutaj nie handluje się pieniędzmi, tu handluje się duszami. Zrozumiałem. Mam nadzieję, że i moja dusza będzie uczestniczyć w tym handlu». Tak więc było dla niego oczywiste, że Ks. Bosko nie tylko zapewniał możliwość nauki i dawał dom, ale przede wszystkim – stwarzał okazję do wzrostu duchowego. Swoje pragnienie stania się świętym i chęć bycia kapłanem urzeczywistnia, wraz z niektórymi ze swoich przyjaciół, a wśród nich Michałem Rua i Janem Massaglia, zakładając Towarzystwo Niepokalanej, z którego wyszło pierwsze pokolenie salezjanów.

13 maja: św. Maria Dominika Mazzarello, współzałożycielka Córek Maryi Wspomożycielki

Idąc śladami Księdza Bosko, żyła i promieniowała intensywną miłością wychowawczą i apostolską, czyniąc to w przekonaniu, że stanowi ona podstawę życia wspólnoty, zasadę pedagogiczną oraz praktykę specyficznych cnót, takich jak przyjaźń, dobre wychowanie, wyrzeczenie się własnych interesów. Tego rodzaju miłość wyrażała się w formie macierzyństwa duchowego, realizowanego poprzez formację współsióstr, liczne podróże i ofiarowanie swojego życia, zużytego w praktykowaniu cierpliwej, łaskawej i powszechnej miłości. W tej misji Bóg ją wspierał, udzielając jej również tego szczególnego daru: rozeznania duchów.

16 maja: św. Alojzy Orione, założyciel Małego Dzieła Boskiej Opatrzności

Chłopiec, który wzrastał w oratorium na Valdocco. Ks. Bosko zauważył jego zalety, zaliczając go do swoich umiłowanych wychowanków i zapewniając go: „My na zawsze pozostaniemy przyjaciółmi”. W Turynie młody Alojzy poznał także dzieła miłosierdzia św. Józefa Benedykta Cottolengo, znajdujące się blisko salezjańskiego oratorium. Wcielił charyzmat miłosierdzia względem ubogich, dostrzegając w nich oblicze Jezusa i służąc im w najświętszej radości.Świadectwo duchowe i miłosierdzia w przypadku św. Alojzego Orione znajdowało swoje źródło w miłości Boga, który towarzyszy swoją uprzedzającą i opatrznościową miłością życiu każdego człowieka, zwłaszcza ubogiego i pozbawionego środków do życia. Tego rodzaju ogień miłości, podsycany intensywnym życiem duchowym znajdzie swój konkretny wyraz w gorliwości apostolskiej, przechodząc od misji do ekumenizmu, wypełniając motto: instaurare omnia in Christo.

18 maja: św. Leonardo Murialdo, założyciel Zgromadzenia św. Józefa

Doświadczenie duchowe tego świętego Turyńczyka, przyjaciela i współpracownika Księdza Bosko, znajduje swoje korzenie w wielkim kryzysie wieku młodzieńczego, trudnym i bolesnym okresie oddalenia się od Boga, w wieku 14 lat, który Leonard nigdy nie zapomni, a który pozostawi ślad w jego życiu i jego misji. Kryzys i jego pokonanie wpłynęły także na jego praktykę pedagogiczną, zasadzającą się na łagodności, zrozumieniu i cierpliwości. Po powrocie do Boga, po okresie swojego zagubienia młodzieńczego Murialdo mocno i żywotnie doświadczył miłosiernej i serdecznej miłości Ojca, która stała się duszą jego działalności apostolskiej i społecznej, zwłaszcza w odniesieniu do młodzieży i robotników.

29 maja: bł. ks. Józef Kowalski, męczennik

Urodzony w Siedliskach w 1911 r., wstąpił do salezjanów w 1927 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1938 r. Był cenionym spowiednikiem według charyzmatu Ks. Bosko, był wychowawcą, wychowującym także poprzez muzykę, zakładając chór. Jego apostolat w parafii św. Stanislao Kostka a Dębniki (Kraków) został przerwany w dniu 23 maja 1941 r., kiedy to został aresztowany przez nazistów wraz z 11 współbraćmi. W Auschwitz otrzymał numer obozowy 17 350. W 1942 r., za odmowę podeptania różańca, został skazany na ciężkie prace. Był następnie torturowany i utopiony w fekaliach na terenie obozu przez hitlerowskich oprawców.Jego rodacy zaczęli szerzyć jego kult, utrzymując, że jego ofiara przyniosła liczne powołania. Papież Jan Paweł II z okazji jego beatyfikacji i innych 107 męczynników polskich powiedział: “Jeśli dzisiaj radujemy się z beatyfikacji 108 męczynników, duchownych i świeckich, to przede wszystkim dlatego, że są oni świadectwem zwycięstwa Chrystusa – darem przywracającym nadzieję”.

Kulminacyjnym wydarzeniem maja jest Uroczystość Maryi Wspomożycielki, która w tradycji salezjańskiej odgrywa wielkie znaczenie. Przygotowaniami do tej uroczystości redakcja ANS jest szczególnie zainteresowana.

W dziale strony sdb.org, poświęconym świętości, są dostępne dalsze informacje i materiały dotyczące świętych salezjanów.

Opublikowano 05/05/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca