Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

20/3/2014 - Dom Generalny - KG27: cud maryjny salezjańskich Indii
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – KG27: CUD MARYJNY SALEZJAńSKICH INDII
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – W dniu 24 maja 1922 r., na zakończenie pierwszej procesji maryjnej, jeszcze nieliczni salezjanie w Assam, którym przewodził bp Louis Mathias, tak się modlili: Ofiarujemy Tobie tę ziemię, jej góry, jej rzeki, jej ludność i wszystkich mieszkańców. Po niewielu latach salezjanie i innni mogli określić misję w Assam mianem cudu Maryi. I to określenie odnosi się do całej rzeczywistości misyjnej i obecności salezjańskiej w Indiach.

O tym wydarzeniu i owocach, jakie ono przyniosło, opowiedział ks. George Maliekal, przełożony najmłodszej z 11 inspektorii indyjskich, która ma swoją siedzibę w Silchar, w czasie „słówka na dobranoc” we wtorek, 18 marca.

Bp Mathias wybrał takie oto motto dla tej grupy pionierów: “Odwaga i nadzieja”. Ale nie tylko pionierzy, ale także ich następcy żyli tym mottem. Wielu z nich przeżyło swoje życie w sposób heroiczny, a ich świętość została uznana. Wśród nich najbardziej znani to Costantino Vendrame, Oreste Marengo, Francesco Convertini i Stefano Ferrando.

W stanie Assam Kościół pod względem liczby katolików urósł z 5 tys. do 1.200.000, obecnych w 15 diecezjach. W tym kraju, liczącym 1,2 miliarda mieszkańców, katolicy stanowią mniej niż 2%, jednakże wpływ instytucji “Don Bosco” przerasta wszelkie wyobrażenie. Oprócz tradycyjnych form obecności, takich jak parafie, szkoły, szkoły zawodowe i ośrodki młodzieżowe, także inne formy innowacyjnej działalności dobrze oddziałują na społeczeństwo.

Salezjanie współpracują na wielu polach z rządem centralnym tego stanu, a także innych stanów, czego przykładem jest np. projekt “Don Bosco Tech India”, związany z sektorem kształcenia zawodowego i pracy, czy projekt “YaR”(Youth at Risk – Młodzież zagrożona).

Wiele szkół znajduje się na obszarach wiejskich, oferując kształcenie rolnicze, prowadząc wzorcowe gospodarstwa, realizując projekty nawadniania i pomocy finansowej. Znaczące są także szkoły wyższe, łącznie z Uniwersytetem „Don Bosco” w Guwahati, który jest pierwszym uniwersytetem katolickim w Indiach.

Nie bez znaczenia jest także zaangażowanie na rzecz promocji języków lokalnych: wiele z nich ma opracowaną pisownię i gramatykę, co stało się dzięki salezjanom, którzy rozpowszechnili ich zastosowanie poprzez rozbudowaną publikację materiałów wydawniczych i audiowizualnych.

Dużą rolę odgrywa także działalność na rzecz uchodźców i imigrantów: np. inspektoria Nowego Delhi pomaga im w ramach rozbudowanej działalności, czyniąc to we współpracy z wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR)

Jest także kontynuowana i rozwijana działalność misyjna. Inspektoria Kalkuty rozszerzyła swoją obecność na sąsiednie kraje, takie jak Nepal (1993) i Bangladesz (2008). Inspektoria Mombaju jest obecna w Kuwejcie. Otwarto również dwa aspirantaty misyjne w Inspektoriach Chennai i Guwahati.

“Ksiądz Bosko w głęboki i skuteczny sposób wpłynął na Indie. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale i o wiele więcej możliwości”.

Opublikowano 20/03/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca