Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

21/1/2014 - Dom Generalny - Nowy numer “Ricerche Storiche Salesiane”
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – NOWY NUMER “RICERCHE STORICHE SALESIANE”

(ANS – Rzym) – W środę 18 grudnia 2013 r. ukazał się 61 numer (lipiec-grudzień 2013) "Ricerche Storiche Salesiane" (RSS), dwumiesięcznika traktującego o religijnej i cywilnej historii, wydawanego przez Salezjański Instytut Historyczny (ISS).

W dziale Studi znajdują się dwa eseje:

§  Il martiriodi Titus Zeman nelle carceri della Cecoslovacchia comunista, której autorką jest Františka Čechová, emerytowana wykładowczyni Uniwersytetu Państwowego Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie. Stanowi on pierwszą rekonstrukcję historyczną i udokumentowanie działalności, motywów i dramatycznych dziejów salezjanina Tytusa Zemana po przejęciu władzy przez reżim komunistyczny (1948). Angażował się on w ratowanie powołań najmłodszych współbraci, organizując im ucieczki. Esej dokumentuje lata spędzone w więzieniu i tortury, jakich doświadczył.

§  Das Haus der Salesianer Don Boscos in Essen-Borbeck von der Gründung bis zum II. Vatikanischen Konzilautorstwa Johannesa Wielgoßa. Ta druga część studium przybliża dzieje pewnego dobrze prosperującego dzieła, które zostało zamknięte w bezprawny sposób przez gestapo 5 sierpnia 1941 r., a następnie otwarte latem 1945 r. pomimo zniszczeń, jakich doznało w wyniku bombardowań. Jest to pierwsza historyczna rekonstrukcja wydarzeń dotyczących salezjanów w okresie hitleryzmu.

Zaś w dziale Fonti znalazły się:

§  Wydanie krytyczne Memorie di D. Bosco (1871-1886) Anacleto Ghione,  zrealizowane przez José Manuela Prellezo w kontekście dwustulecia urodzin Ks. Bosko (1815-2015). Mowa tu o dwóch manuskryptach dotąd nie wydanych, których autorem jest ks. Anacleto Ghione, który przed długi czas utrzymywał bliskie relacje z założycielem salezjanów.

§   «Au milieu de mes chers Indiens». Lettres de Mgr Eugène Méderlet SDB (Madras) à Mgr Jean-Baptiste Pelt (Metz), których autorem jest Norbert Wolff. Oprócz opowiadania o życiu pierwszego biskupa salezjańskiego w Indiach (Madras-Chennai od 1928 r. do śmierci w 1934 r.), zostały umieszczone niektóre listy napisane przez bpa Jana Pelta (Metz), w których ten zamieszcza pewne informacje dotyczące swojej działalności duszpasterskiej. Są to dokumenty, które są bardzo przydatne do odtworzenia historii salezjanów w Indiach.  

§  W tym numerze RSS wspomina się także ks. Antonio Ferreirę da Silvę (1927-2013), członka Salezjańskiego Instytutu Historycznego, niedawno zmarłego, zaś ks. Stanisław Zimniak przybliża sylwetkę wielkiego muzyka i salezjańskiego kompozytora ks. Antoniego Hlonda (1884-1963), brata Augusta, salezjanina i prymasa Polski.

Ten numer dopełniają dwie recenzje – na temat ostatnich pozycji poświęconych pismom Księdzu Bosko, wydanym w języku włoskim, i obecności salezjanów w mieście Triest, której autorem jest Benvenuti Loris – oraz spis treści rocznika 2013.

Opublikowano 21/01/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca