Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

28/5/2013 - Włochy - Projekt Europa: spotkanie nowicjuszy
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – PROJEKT EUROPA: SPOTKANIE NOWICJUSZY
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Pinerolo) – W dniach 22-23 maja odbyło się doroczne spotkanie nowicjatów salezjańskich z Europy. Także w tym roku jego gospodarzem był nowicjat międzynarodowy “Monte Oliveto” w Pinerolo. Jest to spotkanie, którego chciał Przełożony Generalny w ramach Projektu Europa, aby pomóc nowicjuszom i formatorom w rozwoju mentalności europejskiej i skierować uwagę na miejsca salezjańskie, Maryję Wspomożycielkę i Ks. Bosko, czyniąc to już od pierwszych kroków drogi formacyjnej.

Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Dykasteria ds. Formacji. Po słowach powitania, projekcji video i pieśniach miała miejsce prezentacja nowicjuszy, którzy, przedstawiając się, opowiadali, w sposób także bardzo sympatyczny, o swojej drodze formacji, jaką przemierzają w poszczególnych nowicjatach.

Obecnych było 22 nowicjuszy z Pinerolo i 16 z Genzano, gdy chodzi o Włochy; 10 przyjechało z Kopca, 7 z Woźniakowa, a poza tym 3 z Popradu (Słowacja).

W spotkaniu uczestniczył także ks. Marek Chrzan, Radca Regionu Europa Północna, który przewodniczył Eucharystii w dniu 22 maja. Ks. Chrzan wskazał na niebezpieczeństwo, na jakie często nowicjusze (i nie tylko) są narażeni: na mocy wezwania Bożego, które jest czystym darem, “myślimy, że jesteśmy ci jedyni wybrani, najlepsi, i grozi nam niebezpieczeństwo lekceważenia innych, których spotykamy albo najzwyczajniej ich uważamy za gorszych i być może dalekich od Boga”. Czyniąc się rzecznikiem pozdrowień Przełożonego Generalnego, ks. Chrzan życzył im, aby byli otwarci i zdolni odkryć obecność Boga także w sytuacjach nieprzewidzianych i w innych ludziach, zwłaszcza w młodzieży najtrudniejszej.

Po południu ks. Horacio Lopez, członek Dykasterii ds. Formacji, prowadził spotkanie, w czasie którego przybliżył dary wychowawcy-pasterza, które winny wyróżniać salezjanów. Nowicjusze, zachęceni tą refleksją, poświęcili odpowiednią ilość czasu na jej pogłębienie i wymianę doświadczeń w tym względzie. Jednocześnie magistrzy nowicjatów spotkali się, aby z kolei podzielić się swoim doświadczeniem formatorów.

Dzień 23 maja był przeżyty w Turynie, na Valdocco. Wszystko rozpoczęło się modlitwą w Kaplicy Pinardiego, po czym miało miejsce zwiedzanie Valdocco w grupach. W czasie Mszy św., odprawionej w kościele pw. św. Franiszka Salezego, ks. Guido Errico, Koordynator regionalny ds. formacji regionu Włochy-Bliski Wschód, zachęcił nowicjuszy nie do tylko spoglądania w przyszłość, na to, kim staną się pewnego dnia, ale także docenienia teraźniejszości: “Przyszłość jest ważna! – zaznaczył – ale nadzieja rodzi się w teraźniejszości, w czasie obecnym, który przeżywacie teraz jako nowicjusze”.

I na koniec, 24 maja, przed południem, w uroczystość Maryi Wspomożycielki, Przełożony Generalny spotkał się z nowicjuszami i przedstawił im ten list, który określił jako “najważniejszy list, jaki napisał w tym sześcioleciu: “Powołanie i formacja: dar i zadanie”.

Następnie nowicjusze w różny sposób włączyli się w program obchodów uroczystości Maryi Wspomożycielki na Valdocco.

Opublikowano 28/05/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca