Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

19/4/2013 - Kanada - Słuchając Boga: grupa rozeznania własnego powołania
Zdjęcie artykułu -KANADA – SłUCHAJąC BOGA: GRUPA ROZEZNANIA WłASNEGO POWOłANIA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Toronto) – Wspólnota salezjańska z Etobicoke, w mieście Toronto, rozpoczęła w 2013 r. nowy program duszpasterstwa powołaniowego pod nazwą V.I.P. (Vocation in Progress). Program adresowany jest do młodych mężczyzn i kobiet pomiędzy 18 a 35 rokiem życia, a jego celem jest towarzyszenie im na drodze rozpoznania woli Bożej.

Program koordynują: salezjanin kapłan, ks. Michael Pace, proboszcz parafii pw. św. Benedykta, a także jego młodsza siostra – Antoniette, jak również ks. John Puntino, dyrektor wspólnoty salezjańskiej z Eobicoke. Młodzi uczestnicy, w liczbie piętnastu, gromadzą się od stycznia w jedną sobotę miesiąca.

Każde spotkanie V.I.P. obraca się wokół odmiennego zagadnienia, takiego jak modlitwa czy powszechne powołanie do świętości. Spotkanie kwietniowe, w sobotę 6 kwietnia, omawiało temat powołania do małżeństwa. Po Mszy św. wieczorowej w kościele parafialnym i wspólnym spożyciu kolacji młodzi wysłuchali prezentacji przygotowanej przez ks. Pace. Po niej nastąpiło dzielenie się opiniami, a następnie – krótka, półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

“Wieczory V.I.P. zawierają zawsze jakąś edukacyjną prezentację dotyczącą głównego tematu, braterskie dzielenie się pożywieniem, a także przwidują czas na modlitwę i wsłuchanie się w głos Chrystusa. W ten sposób każde spotkanie obejmuje 4 zasadnicze elementy, jakie proponował Ks. Bosko w odniesieniu do duszpasterstwa młodzieżowego: szkołę, podwórko, dom i kościół” – wyjaśnia ks. Pace. “Kiedy znajdowałem się na etapie rozeznania mojego powołania, nie miałem towarzyszy, z którymi mógłbym podzielić moją drogę wiary. Proces rozpoznania był emocjonujący, ale jednocześnie przeżywany w samotności”.

“Moje zaangażowanie w V.I.P. bardzo mi leży na sercu” – dodaje Antoniette. “Jest to grupa, której chciałabym być członkinią, kiedy rozeznawałam moje powołanie, ale w moim czasie takowa, niestety, nie istniała”. 

Branden Gordon, liczący 26 lat, mający zastępstwa w jednej ze szkół, twierdzi, że poprzez spotkania V.I.P. nabył “większej świadomości co do tego, że wszyscy jesteśmy wezwani do świętości, we wszystkich powołaniach, czy to małżeństwie, czy to kapłaństwie, zarówno jako osoby konsekrowane, jak i osoby żyjące samotnie”.

“Projekt V.I.P. nie stanowi wprowadzenia do kapłaństwa czy życia konsekrowanego” – dodaje ks. Pace. “Kiedy będziemy raczej bardziej koncentrować się na pomocy młodym w ich podjęciu rozeznania woli Bożej niż starać się werbować ich do naszej grupy, zakonu czy seminarium, być może będziemy w stanie ukształtować pokolenie młodych “wolnych radością powołania”. 

W rodzinie ks. Pace świadomość życia jako powołania była raczej ewidentna: ks. Michael jest salezjaninem od 1991 r., Antoniette rozeznała swoje powołanie do służby jako osoba świecka, kobieta niezamężna, udzielając się w sektorze duszpasterstwa parafialnego; a jedna z ich sióstr jest osobą konsekrowaną – misjonarką Miłości w San Francisco, zaś ich brat i inne dwie siostry wstąpili w związek małżeński i w sumie mieli 20 dzieci.

Opublikowano 19/04/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca