(ANS – Rzym) – W dniu 1 grudnia, w sobotę, w ramach IV Spotkania Inspektorów Europy zostaną przedstawione wyniki badania na temat: “Zainteresowanie migrantami i posłannictwo salezjańskie w społecznościach wielokulturowych Europy”. Ukazuje ono zaangażowanie Zgromadzenia Salezjańskiego na rzecz migrantów w europejskich inspektoriach. Stanowi on zbiór dobrych praktyk, możliwości i głównych wyzwań w perspektywie dalszych, celowych działań w wymiarze europejskim.
Badanie to wpisuje się w zakres inicjatyw, jakie zostały zaplanowane w dwuleciu 2011-2012 odnośnie do drugiego obszaru Projektu Europa (PE): Nowe znaczenie, nowy układ i nowa organizacja placówek salezjańskich w Europie. Zostało przeprowadzone pod kierunkiem ks. Vito Orlando, wykładowcę pedagogiki społecznej i wicerektora Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie.
W oparciu o wskazania Komisji ds. PE w ostatnich miesiącach 2011 r. został opracowany plan przygotowania i określono narzędzia niezbędne do przeprowadzenia tej analizy. Środowiska i cele mogły być określone dzięki wkładowi salezjanów, którzy od wielu lat pracują wśród migrantów.
Na cele tej ankiety złożyły się trzy wybory strategiczne związane z PE, które łączy ten sam temat przewodni:
Cztery formularze, przygotowane i wysłane do 29 Inspektorii Europy, składały się z dwóch części: pierwsza była ukierunkowana na zebranie informacji na temat obecnej sytuacji, a druga miała na celu zgromadzenie uwag pozwalających polepszyć aktualny stan poprzez docenienie wrażliwości, zdolności operatywnych, które pomogą zmienić rzeczywistość i odpowiedzieć na pojawiające się wyzwania. Obejmowały następujące zagadnienia:
Badanie i prezentacja jego wyników zostały zawarte w tomie opublikowanym przez Libreria Ateneo Salesiano (LAS). W sobotnie popołudnie sam ks. Vito Orlando przedstawi te badania w ramach IV Spotkania Inspektorów Europy, które przewidziane jest w dniach 30 listopada – 2 grudnia w “Salesianum” w Rzymie.
Przełożony Generalny, który jest autorem Wstępu, pisze w nim: “Z racji tego naszego zaangażowania w Europie, wiemy, że nie zaczynamy od zera. Posiadamy, i to w wielu krajach Europy, doświadczenie pracy z migrantami już od jakiegoś dziesięciolecia. Musimy lepiej docenić to przeżyte doświadczenie i odnieść go równocześnie do nowej rzeczywistości, na nowo dając wyraz zainteresowania migrantami, czyniąc to nie tylko poprzez specyficzne interwencje, ale traktując jako działanie zwyczajne w całej działalności salezjańskiej”.
Na chwilę obecną w Europie znajduje się około 6200 Salezjanów, którzy pracują w 36 krajach. Pośród 29 Inspektorii europejskich około stu placówek salezjańskich jest zaangażowanych w jakiś sposób w duszpasterstwo na rzecz migrantów.
Opublikowano 27/112012