Indie – II Krajowa Konferencja na temat Edukacji |
Włochy – Seminarium Europa: znaczenie praktyk |
Dom Generalny – Szkoła i salezjańskie kształcenie zawodowe 2/5: Europa |
(ANS – Frankfurt) – W dniach 12-14 września we Frankfurcie miało miejsce I Spotkanie Grupy Kształcenia Zawodowego w Europie (SDB). Spotkanie zostało zorganizowane przez Dykasterium ds. Duszpasterstwa Młodzieży i “Centro Nazionale Opere Salesiane – Formazione Aggiornamento Professionale” (CNOS-FAP) z Włoch.
W spotkaniu uczestniczyło 20 osób z Hiszpanii, Francji, Belgii, Włoch, Polski, Węgier, Słowacji, Bośni, Kosowa, Ukrainy i Niemiec. Przyświecały mu dwa cele: zdynamizować, polepszyć i poszerzyć koordynację szkół i ośrodków techniczno-zawodowych salezjanów w Europie oraz pogłębić relacje pomiędzy salezjanami a przedsiębiorstwami samochodowymi, wykorzystując Międzynarodowe Targi „Messe Frankfurt – Automekanica”.
Przedstawiciele inspektorii ds. szkół i ośrodków techniczno-zawodowych wymieniali opinie odnośnie do wymogów i wspólnych wyzwań: praca w sieci, finansowanie, wyzwania duszpasterskie, tożsamość instytucjonalna, kontakty, włączenie w świat pracy, wymiana uczniów i nauczycieli... Wielkie znaczenie miało przedstawienie i propagowanie dobrych praktyk, jakie zostały zrealizowane przez poszczególne ośrodki, oraz owoców, jakie są rezultatem różnych inicjatyw inspektorialnych i krajowych. 19 z nich zostało zaprezentowanych we Frankfurcie.
Oprócz tego salezjanie i świeccy z różnych inspektorii mogli także zapoznać się z bogatym i kompleksowym wyposażeniem ośrodków kształcenia zawodowego w Europie. W 14 krajach Europy jest obecne salezjańskie kształcenie zawodowe, co często zachodzi w różnych kontekstach. Celem tego pierwszego spotkania było także to, by otworzyć drogę ku stworzeniu sieci solidarności i wzajemnego poznania się.
W ramach sesji roboczej miało miejsce zwiedzenie salezjańskiego stoiska na Targach “Messe Frankfurt”. Tam, w odpowiedniej auli, odbyło się także spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstw, które posłużyło do analizy aktualnej sytuacji relacji, jakie istnieją pomiędzy salezjanami a przedsiębiorstwami, co zachodzi na bazie różnych inicjatyw, umów, współpracy, propozycji i przyszłych zamierzeń.
Obrady, które koordynował ks. Miguel Angel García, zakończyły się wstępnymi uzgodnieniami dotyczącymi stworzenia sieci, która by pozwoliła polepszyć propozycje salezjańskich ośrodków kształcenia zawodowego na polu szkolenia, pracy w sieci, miejsc pracy, towarzyszenia od strony ludzkiej i pracowniczej oraz promocji danego terytorium.
Opublikowano 17/09/2012