(ANS – Rzym) – Interesujące dane wyłoniły się na bazie badania, jakie “Cremit” Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie i Departamentu Instytucji i Stowarzyszeń Uniwersytetu w Perugii przeprowadzają na zamówienie “WeCa” (“Associazione Webmaster Cattolici Italiani”), dotyczącego zastosowania Facebooka przez księży, zakonników i seminarzystów. Badanie to, chociaż ogranicza się jedynie do rzeczywistości włoskiej, z pewnością wiele mówi o globalnej rzeczywistości społeczeństwa, Kościoła, a naszym przypadku – rzeczywistości salezjańskiej.
Badanie “Centro Ricerca sull’Educazione ai Media all’Informazione alla Tecnologia” (“Cremit”) wykazuje, że 20% księży diecezjalnych i zakonnych ma swój profil na Facebooku. Jest to wysoki procent, jeżeli porówna się go z ogólnym procentem obywateli włoskich. Wskaźnik ten osiąga nawet 59,7% w przypadku seminarzystów, co wyraźnie świadczy o uczęszczaniu tych przestrzeni przez młodsze pokolenia.
Niektóre dane wskazują na liczbową różnicę obecności pomiędzy zakonnicami i zakonnikami. Czy “digital” dzieli płeć? A może po prostu łączy się z odmiennym rodzajem wykonywanej usługi? Pojawiają się także różnice pomiędzy Północną i Południem Włoch: to Południe w tym przypadku jawi się jako uniwersum bardziej digitalne w porównaniu z Północą, która wydaje się mniej podatna na zastosowanie mediów społecznych i udział w nich.
“Pierwsze wyniki tego badania pozwalają nam zrozumieć, jak bardzo ważne jest dbanie o formację początkową, a także ciągłą salezjanina” – komentuje ks. Filiberto Gonzalez, Radca generalny ds. Komunikacji Społecznej”. Papież Benedykt XVI, zaraz po zakończeniu Roku Kapłańskiego skierował do kapłanów przesłanie z okazji XLIV Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, zachęcając ich do tego, by byli pasterzami w świecie cyfrowym, ukazując konsekrowane serce”.
Papież zachęca przy tej okazji kapłanów do właściwego korzystania z nowych mediów, także w okresie formacji; zdobywania solidnego przygotowania teologicznego i duchowości salezjańskiej.
“Świat cyfrowy stawia nowe wyzwania” – podkreśla ks. Gonzalez. “To nie jest tylko surfuwanie po internecie albo możliwość odczytania na tablecie jakiegoś tekstu, ale przybliżenie się do rzeczywistości za pomocą nowych kryteriów hermeneutycznych i posiadanie dotychczas nieznanych sposobów działalności duszpaserskiej. Nasze posłannictwo młodzieżowe, wychowawcze i ewangeliczne może tylko z tego skorzystać pod warunkiem, że wejdzie w tę przestrzeń ze stylem “asystencji salezjańskiej” i sercem duszpasterskim Księdza Bosko”.
Opublikowano 07/05/2012