Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/9/2011 - Włochy - Rozesłani na cały świat
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – ROZESłANI NA CAłY śWIAT
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Turyn) – Kolejny raz z Bazyliki Maryi Wspomożycielki w Turynie wyruszyli nowi misjonarze, zakonnicy i świeccy, aby głosić Ewangelię w stylu Ks. Bosko. Przełożony Generalny Salezjanów zachęcił do lepszego poznania Ks. Bosko, odkrycia specyfiki i siły charyzmatu, a przede wszystkim – naśladowania Chrystusa, „wzoru inkulturacji”, aby skutecznie prowadzić działalność ewangelizacyjną.

W dniu wczorajszym, 25 września, na Valdocco, kolebce charyzmatu i Zgromadzenia Salezjańskiego, zostały odnowione spotkanie i duch misyjny. W programie znalazły się dwa wydarzenia: dzień kończący “Harambée” i celebracja rozesłania uczestników 142. salezjańskiej wyprawy misyjnej. Wzięli w nich udział ludzie młodzi, świeccy, zakonnicy i zakonnice, osoby zaangażowane na polu misyjnym, chcący spotkać się i podzielić doświadczeniem. 

W czasie pierwszego z nich, uczestnicy, zgromadzeni w Teatrze na Valdocco, wsłuchiwali się w słowa następcy Ks. Bosko, ks. Pascuala Cháveza, który pogłębił temat pierwszego roku przygotowania do dwustulecia urodzin Ks. Bosko (1815-2015): poznanie go od strony historycznej. Odnowione, poprawne i autentyczne poznanie historyczne Ks. Bosko jest konieczne, aby wiernie uwiecznić jego intuicję i jego charyzmat: „Jeżeli miałoby się osłabić nasze odniesienie się do naszego wspólnego Ojca, jego ducha, jego praktyki, jego inspirujących kryteriów – zaznaczył ks. Chávez – nie mielibyśmy już więcej prawa do naszego bycia w Kościele i w Społeczeństwie, ponieważ bylibyśmy pozbawieni naszych korzeni i naszej tożsamości”.   

Działanie i duch Ks. Bosko są niezbędne także dzisiaj. “W świecie, który robi wszystko, aby młodzi nie słuchali stałego wezwania Chrystusa do “pójścia i zobaczenia”, naszym przywilejem jest być pociągniętym przez Ks. Bosko, świadczenie o transcendencji, ćwiczenie się w ojcostwie duchowym, pobudzanie młodych do pójścia w kierunku, który odpowiada ich godności i ich najbardziej autentycznym pragnieniom”.

Następnie miała miejsce prezentacja wyjeżdżających misjonarzy i misjonarek, którzy, prezentowani według grup przynależności do Rodziny Salezjańskiej i europejskich organizacji NGO, odbierali uściski ks. Cháveza i Matki Yvonne Reungoat, Przełożonej Generalnej Córek Maryi Wspomożycielki.

Drugie spotkanie odbyło się w Bazylice Maryi Wspomożycielki, będącej świadkiem pierwszej wyprawy misyjnej w dniu 11 listopada 1875 r., a potem wielu innych.

“Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na podwójny nakaz Jezusa: – powiedział ks. Chávez na początku homilii -  celebrować tajemnicę Jego męki, śmierci i zmartwychwstania, z której zrodził się Kościół, i pójść, jako Jego świadkowie, na cały świat i nauczać wszystkie narody”.

Chociaż współczesna sytuacja, pod względem społecznym, gospodarczym, kulturowym i religijnym, różni się od tej, która charakteryzowała pierwszą wyprawę misyjną, “oczekiwania i potrzeby świata są takie same: życie godne dla wszystkich mężczyzn i kobiet świata, sens życia oraz pragnienie radosnego i wiecznego istnienia. Chodzi tu o potrzeby, które my wszyscy musimy starać się zadowolić, stwarzając nowy porządek społeczny, ale które tylko Bóg może w pełni zaspokoić”.

Przełożony Generalny wskazał na cztery słowa, aby wyrazić związane z nimi egzystencjalne potrzeby współczesnego świata – chleb, pokój, życie i wolność – i przypomniał, że tak samo konieczne są odkupienie i zbawienie, które Chrystus może zapewnić.

Komentując niedzielną Ewangelię – przypowieść o dwóch braciach, w odmienny sposób reagujących na polecenie ojca i działających – ks. Chávez podkreślił: “Trzeba mieć odwagę zabrudzić sobie ręce i narazić się na “utratę twarzy” w poszukiwaniu nowych wartości bardziej bliskich wolności, sprawiedliwości, miłości, szczęściu człowieka. To na podstawie czynów ocenia się prawdziwą przynależność do ludu Bożego!”.

Do wyjeżdżających misjonarzy powiedział: “Aby wypełnić tę misję ewangelizacji i przemieniać serca osób, a przez nie świat, nie macie lepszego wzoru niż Jezus, jak to ukazał św. Paweł w Liście do Filipian...”. “Oto wzór prawdziwej inkulturacji, nieodzowny, aby ewangelizować i dotykać jądra kultury narodów, wzmacniać go i przemieniać”.
 
Potem misjonarze otrzymali krzyże misyjne z nakazem głoszenia Ewangelii, który, zgodnie ze stylem salezjańskim, nie pomija nakazu wychowania.

Na ANSChannel znajdują się różne materiały video związane z Wyprawą misyjną: serwis telewizyjny regionalnego Dziennika RAI; serwis katolickiej telewizji piemonckiej – Telesubalpina; wypowiedź Matki Yvonne Reungoat.

Opublikowano 26/09/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca