Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

24/5/2011 - Demokratyczna Republika Konga - Święto Matki
Zdjęcie artykułu -DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA – ŚWIęTO MATKI
(ANS – Goma) – W dniu, w którym Kościół i Rodzina Salezjańska w sposób szczególny czczą Maryję Wspomożycielkę, z misyjnej placówki salezjańskiej w Goma, w Demokratycznej Republice Konga, dociera informacja o obchodach święta kobiet i matek, które, znajdując się w trudnych warunkach, angażują się na rzecz lepszej przyszłości najmłodszych pokoleń.

Sytuacja kobiety w Demokratycznej Republice Konga nie jest przedmiotem zbytniej troski, ani też brana pod uwagę. Ostatni raport “Mapping” ONZ na temat poszanowania praw człowieka w kraju z dnia 1 października 2010 r. Przytacza w punkcie 630: “W latach 1993-2003 przemoc seksualna była codzienną rzeczywistością, której doświadczyły Kongijki”. Niestety, od 2003 r. sytuacja za bardzo się nie zmieniła.

Dyskryminacja i wykorzystanie kobiet dotyczy także wielu innych obszarów: nauka jest często utrudniana; kobiety pracujące nie są wspomagane w zajmowaniu się i opieką nad dziećmi; czasem także w rodzinach dochodzi do sytuacji wykluczenia, kobiety zajmują się domem, nie otrzymując nawet minimalnego wynagrodzenia od swoich mężów.

Kobiety kongijskie nie poddały się i ich odpowiedź uporu i nadziei może być wzorcowa. W Bukavu w październiku 2010 r. w czasie Marszu Światowego Kobiet stwierdziły, że nie chcą być jedynie ofiarami gwałtu, wypowiadając hasło: “Ofiary wczoraj, żyjące dzisiaj, liderki jutro”.

Na swojej drodze obrony praw kobiety nie są same. Centrum “Don BoscoNgangi” w Gomie zostało utworzone po to, by służyć najbiedniejszej młodzieży. Ale w tej specyficznej sytuacji, znaczonej wojną, kataklizmami naturalnymi i ubóstwem gospodarczym, otwarło się także na cierpienia innych kategrii osób, takich jak matki i kobiety przeżywające trudności.

W tym ośrodku wiele kobiet znajduje schronienie i ma możliwość nabycia własnego domu, wykonując rózne zajęcia na tej placówce. Personel Centrum regularnie organizuje spotkania dla mam, aby dostarczyć im podstawowych informacji związanych ze zdrowiem, żywieniem, zapobieganiu chorobom, a także wskazówek do uczestnictwa w życiu politycznym... Słowem, wszystkiego tego, co jest użyteczne, aby mamy stały się w coraz większym stopniu odpowiedzialne za swoje życie i swój dom.
 
Poza nauką czytania, pisania i liczenia szkoła uczy kobiet różnych form rzemiosła (krojenia i szycia, haftu, szydełkowania, pakowania różnych artykułów, toreb, dywanów...). A dla kobiet biednych został wprowadzony mikrokredyt: po odpowiednim przeszkoleniu kobiety potrzebujące otrzymuję pewną sumę pieniędzy od 50 do 300 $), dzieki którym mogą założyć małą firmę, która pozwoli im rozpocząć małą działalność produkcyjną przynoszącą dochód (drobny handel, hodowla, ogrodnictwo).

W trudnych warunkach, w jakich żyją, kobiety z Goma wykazują odwagę, upór, zdolność do cierpienia dla dobra swich dzieci, a często także – zaangażowanie na polu kościelnym. Centrum “Don Bosco” było i chce pozostać u ich boku.

Opublikowano 24/05/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca