Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

9/3/2016 - Indie - “Eko-kluby” na rzecz zrównoważonego rozwoju
Zdjęcie artykułu -INDIE – “EKO-KLUBY” NA RZECZ ZRÓWNOWAżONEGO ROZWOJU

(ANS – Tiruchy) – Idąc za wskazaniami papieża Franciszka, salezjanie, pośród swoich różnych form działania, angażują się także na rzecz podejmowania inicjatyw mających na celu zrównoważony rozwój. Stąd też nie bez znaczenia było przyznanie Nagrody “Pascual Chávez” za rok 2015 za innowacyjną działalność salezjańską, prowadzoną w ramach tzw. uczniowskich “Eco-klubów”, wspieranych przez salezjańską inspektorię Indii-Tiruchy.

Nagroda ta została wręczona w Mumbaju w dniu 28 lutego przez ks. Maria Arokiama Kanagę, radcę regionu Azja Południowa, co miało miejsce w czasie Konferencji Inspektorów regionu.

Program ten, rozpoczęty w 2012 roku, jest realizowany w różnych dystryktach Tamil Nadu, a jego koordynatorem jest Biuro Planowania i Rozwoju inspektorii. Do tej pory powstało 163 “Eko-kluby”, do których należy około 3100 uczniów. W ramach tych klubów są omawiane zagadnienia dotyczące poszanowania i ochrony przyrody, dobrych praktyk higienicznych, a także są podejmowane akcje środowiskowe, organizowane spotkania i różne wydarzenia oraz obchodzone są najważniejsze rocznice związane z tą działalnością.

By podać tutaj niektóre przykłady tej działalności, dotąd młodzi członkowie “Eko-klubów” uporządkowali 200 różnych miejsc, zasadzili ponad 5809 drzewek i przeprowadzili 29 akcji uwrażliwiających na ochronę środowiska, które objęły ponad 1750 osób.

“Inicjatywy, jakie zostały podjęte przez “Ekokluby” stanowią odpowiedź na Milenijne Cele Rozwoju, które wzywają do zapewnienia równowagi środowiskowej”. W 2012 r., w kontekście licznych szczytów, które były poświęcone tej problematyce, zdecydowaliśmy się opracować wraz z zarządami uczniowskimi i wdrożyć nowy, prosty i praktyczny program. Ten dojrzewał na przestrzeni lat, a teraz jest rozpowszechniany i odpowiednio dopasowywany” – stwierdził ks. Albert Johnson, przełożony inspektorii Tiruchy.

Obecnie działalność skupia się na nowych inicjatywach, takich jak: wykorzystanie odpadków, zakładanie sadów i ogrodów, szerzenie praktyk związanych z ograniczeniem ilości materiałów, które nie ulegają rozpadowi, promocja rolnictwa biologicznego oraz kolektorów słonecznych... W przyszłości przewiduje się także wprowadzenie kursów wychowania środowiskowego w szkołach oraz szkolenia dla kobiet w zakresie recyklingu odpadów domowych i przygotowania bio-nawozów. 

Za mocny punkt tego programu inicjatorzy uważają protagonizm ludzi młodych, jako że ci będą w przyszłości liderami w tym względzie. Myślą także o przeszczepieniu tej inicjatywy na inne części kraju.

Opublikowano 09/03/2016

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca