Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

11/2/2016 - Meksyk - Misja solidarności na rzecz najbardziej potrzebujących
Zdjęcie artykułu -MEKSYK – MISJA SOLIDARNOśCI NA RZECZ NAJBARDZIEJ POTRZEBUJąCYCH

(ANS – Tijuana) – W 1987 r. salezjanie rozpoczęli realizować “Proyecto Tijuana”, wprowadzając w życie program wychowawczy, który objął obszary zagrożone marginalizacją społeczną w tym mieście, które znajduje się na granicy Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Projekt ten jest realizowany poprzez oratoria salezjańskie i wychowawcze ośrodki ludowe, miejsca, w których nieletni mogą rozwijać się we wspólnocie i uczyć się dzielić wiarą, sportem, kulturą i innymi dobrami.

Obecnie beneficjentami tego projektu jest 9 tysięcy osób, a obejmuje on sześć salezjańkich oratoriów, parafię i publiczną stołówkę – “Desayunador”, która serwuje każdego dnia posiłki dla około tysiąca osób bezdomnych i migrantów. 

Ten projekt jest koordynowany przez sześciu salezjanów przy cennej współpracy z wolontariuszami, miejscowymi współpracownikami oraz dobroczyńcami zarówno z Meksyku, jak i ze Stanów Zjednoczonych.

Wspierając ten projekt i traktując to także jako doświadczenie formacyjne dla młodzieży, salezjanie ze Stanów Zjednoczonych od wielu lat organizują tygodnie misyjne dla młodzieży. Także w tym roku byli tutaj wolontariusze: grupa ludzi młodych z placówki salezjańskiej w Bellflower, w Kalifornii, z terenu inspektorii Zachodnich Stanów Zjednoczonych (SUO).

Prze tydzień czasu ci młodzi pomagali w pięciu z sześciu oratoriów i w “Desayunador”. Każdego dnia była to odmienna praca: rozdawali posiłki potrzebującym, prowadzili zajęcia dla dzieci, towarzyszyli młodzieży w zajęciach rekreacyjnych... “Każdego dnia można było dać z siebie to, co najlepsze, dla dobra innych. Nie było zbyt dużo czasu na wypoczynek, było sporo do roboty” – powiedział Armando Prieto, jeden z wolontariuszy uczestniczących w tym projekcie.

W dniu jutrzejszym, 12 lutego, papież Franciszek rozpocznie – jako “misjonarz miłosierdzia i pokoju” – swoją podróż do Meksyku. Wyraził wyraźne życzenie, by w czasie niej odwiedzić także Ciudad Juarez, inne miasto leżące na granicy, aby znaleźć się możliwie jak najbliżej “tych wszystkich, którzy cierpią” – jak to stwierdził w swoim wideoprzesłaniu.

Opublikowano 11/02/2016

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca