Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

2/12/2015 - Włochy - Ks. Á.F. Artime: “wychowanie tworzy sieć humanizmu, która sprawia potem, że nie są już możliwe bomby, strzelanie i przemoc”
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – KS. Á.F. ARTIME: “WYCHOWANIE TWORZY SIEć HUMANIZMU, KTÓRA SPRAWIA POTEM, żE NIE Są JUż MOżLIWE BOMBY, STRZELANIE I PRZEMOC”
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – W dniu wczorajszym, 1 grudnia, Instytut “Cervantes” w Rzymie zorganizował w siedzibie ambasady hiszpańskiej przy Stolicy Apostolskiej prezentację książki pt. “Don Bosco Hoy”, na której treść składa się wywiad, jaki dziennikarz Ángel Expósito przeprowadził z Przełożonym Generalnym ks. Ángelem Fernándezem Artime. Towarzyszy mu 12 rozdziałów, w których zostały przedstawione zasadnicze kwestie dotyczące życia i posłannictwa Księdza Bosko, a które wciąż są bardzo aktualne, dlatego że, jak stwierdził sam dr Expósito, “niestety, to wszystko, z czym on walczył 200 lat temu w Królestwie Piemontu, ponownie dzisiaj daje znać o sobie”.

Andrés Felipe Loaiza SDB

“Można mówić o sześciu zasadniczych typach problemów, z którymi Ksiądz Bosko walczył i które stanowiły przedmiot jego zaangażowania: przemoc, imigracja i uchodźcy; Afryka i misje; edukacja i kształcenie zawodowe; sieci społeczne i komunikacja; rasizm oraz ksenofobia. Temu wszystkiemu przeciwstawił się wspólnym mianownikiem, jakim było wychowanie” – stwierdził dziennikarz, wyrażając jednocześnie zadowolenie z udziału w tym spotkaniu, które zgromadziło także licznych ekspertów z Rodziny Salezjańskiej, którzy opracowali 12 rozdziałów towarzyszących temu wywiadowi. 

W swoim wystąpieniu ks. Á.F. Artime uwypuklił różne aspekty obecne w tej książce, wskazując na bardzo wymowny przykład dotyczący roli wychowania: “My, jako rodzina zakonna dogłębnie wychowawcza, uważamy, że wychowanie zmienia społeczeństwa (...). Przytoczę tutaj przykład, który nie jest żadnym brakiem szacunku względem innych wyznań, a który, jak sądzę, rzuci światło na tę kwestię: jako Rodzina Salezjańska posiadamy 2387 placówek, z których ok. 30% znajduje się w krajach muzułmańskich. W niektórych krajach jest bardzo mało katolików, a jednak pomimo to nie przestajemy w tych warunkach służyć poprzez szkoły, do których uczęszczają głównie muzułmanie. Jakie jest wytłumaczenie tego? Wychowanie tworzy sieć humanizmu, która potem sprawia, że nie są możliwe bomby, strzelanie i przemoc (...).

Kiedy do naszych szkół rodzice innych wyznań wysyłają swoje dzieci, wiedząc, w jaki sposób wychowujemy, że nie będziemy narzucać naszej wiary – ale gdzie wyraźnie wychowujemy do wartości, w które wierzymy – wierzą, że ten humanistyczny sposób (a także głębokie wartości ewangeliczne) wychowania, sprawi, że ich dzieci ukształtują taką wizję życia, która im się spodoba (...). Ci chłopcy i dziewczyny, przyszli rodzice, będą w inny sposób patrzeć na pokój, na relację mężczyzna-kobieta, na przemoc i na odmienność... Powiedzcie mi, czy to nie oznacza zmianę społeczeństwa”.

Oprócz ambasadora Hiszpanii, dra Eduardo Gutiérreza Sáenza de Buruagi, byli obecni także inni ambasadorzy przy Stolicy Apostolskiej, a wśród nich ambasadorzy Hondurasu, Panamy i Kolumbii. Wzięli także udział: Carmen Magallón z “Editrice Romana”; ks. Giuseppe Costa, salezjanin, z “Libreria Editrice Vaticana”, jak również organizator spotkania i dyrektor Instytutu “Cervantes” w Rzymie – dr Sergi Rodríguez López.

Opublikowano 02/12/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca