Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

2/1/2015 - Watykan - Aby rok 2015 był rokiem prawdziwego pokoju
Zdjęcie artykułu -WATYKAN – ABY ROK 2015 BYł ROKIEM PRAWDZIWEGO POKOJU

(ANS – Watykan) – Rok 2014 zamknął się przerażającym bilansem ofiar wojen, zwłaszcza wśród nieletnich. Także z tego względu, z okazji 48. Światowego Dnia Pokoju, obchodzonego w dniu 1 stycznia Papież zechciał przypomnieć wszystkim ludziom, że jesteśmy “już nie niwolnicy, lecz bracia”.

W swoim orędziu Papież skupia się na “odrażającym zjawisku”, jakim jest “plaga wyzysku człowieka przez drugiego człowieka”. Ojciec Święty opisuje różne oblicza niewolnictwa na świecie: ofiary niewolniczej pracy, imigranci pozbawieni wolności, wykorzystywani, przetrzymywani w nieludzkich warunkach, szantaże ze strony pracodawców; niewolnicy seksualni, dzieci-żołnierze, ofiary handlu organami lub nielegalne formy adopcji, zakładnicy terrorystów.

Tak więc istnieje bardzo wiele oblicz niewolnictwa, mających różne przyczyny, ale ich wspólny korzeń to ten ontologiczny, który łączy się z “grzechem, który niszczy serce człowieka”: jest “odmówieniem drugiemu człowieczeństwa”, traktowania go jak przedmiot, środek, a nie cel.

Papież Franciszek wzywa do walki z niewolnictwem na drodze “wspólnego i globalnego” działania poprzez “globalizację braterstwa”, która będzie w stnie przeciwstawić się “globalizacji obojętności”, tak bardzo rozpowszechnionej w świecie współczesnym. Wskazuje na trzy sposoby działania na poziomie instytucji: zapobiegać przestępstwu jaki jest niewolnictwo, chronić ofiary i ścigać sądowo odpowiedzialnych, wprowadzając “sprawiedliwe ustawy” i “skuteczne mechanizmy kontroli”.

Na zakończenie Ojciec Święty przypomina, że “Bóg zapyta każdego z nas: Cóżeś uczynił z twoim bratem? (por. Rdz 4,9-10)” i dlatego też uczula każdego człowieka, by miał na względzie swoją “społeczną odpowiedzialność konsumenta”, ponieważ, jak napisał Benedykt XVI w “Caritas in Veritate”, “kupno jest zawsze aktem moralnym, nie tylko ekonomicznym”. W obliczu handlu ludźmi i produktów wytworzonych metodą wyzysku innych osób, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, podkreśla Papież. Niektórzy z nas przymykają na to oczy z obojętności czy konwenansów. Natomiast inni angażują się po obywatelsku lub czynią małe gesty, takie jak pozdrowienie czy skierowanie uśmiechu do osób, które padły ofiarą niewolnictwa.

Orędzie, które w swojej cześci końcowej przywołuje także osobę Józefiny Bakhity – również wieloletniej niewolnicy, a potem przykładnego świadka dla licznych ofiar niewolnictwa – jest dostępne na stronie Watykanu.

Opublikowano 02/01/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca