Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

3/10/2013 - Chile - Zakończenie wizyty wikariusza Przełożonego Generalnego
Zdjęcie artykułu -CHILE – ZAKOńCZENIE WIZYTY WIKARIUSZA PRZEłOżONEGO GENERALNEGO

(ANS – Santiago)– W dniu wczorajszym, w środę 2 października, w Ośrodku Duchowości w Lo Cañas słowami pozdrowienia i refleksją Wikariusza Przełożonego Generalnego, ks. Adriano Bregolina, rozpoczęło się Spotkanie Inspektorii Chilijskiej. Odbyło się ono na zakończenie wizyty ks. Bregolina w Chile, który gościł w tym kraju z racji 100. rocznicy dzieła salezjańskiego w Punta Arenas.

Wspólnoty salezjańskie z całego kraju, zwołane przez Inspektora, ks. Alberto Lorenzellego, a także odpowiedzialni za posłannictwo salezjańskie z różnych sektorów i środowisk – w sumie ok. 80 osób – zgromadzili się w celu omówienia dwóch zagadnień:

  • Salezjański Inspektorialny Program Wychowawczo-Duszpasterski (PEPSI);
  • rekonfiguracja Inspektorii.

Wikariusz Przełożonego Generalnego w ten sposób przedstawił istotne elementy, które salezjanie powinni uwzględnić w swoim życiu zakonnym:

- Tożsamość charyzmatyczna, na którą się składają: życie konsekrowane, życie wspólnotowe i braterskie oraz duch misyjny. „Nie jesteśmy panami dzieł, lecz sługami młodzieży”.

- Wiarygodność: “Nie możemy zgodzić się na mnóstwo spraw, a potem żyć w odmienny sposób. Musimy pozostać w zgodzie z naszymi regułami zakonnymi, Konstytucjami, duchem Kapituły Generalnej i tradycją Inspektorii. Wiarygodność oznacza także to, że musimy być nienaganni moralnie”.

- Zaangażowanie w posłannictwo: “Musimy określić, czy pracujemy z gorliwością czy też mamy ducha urzędnika, który kończy pracę w piątek wieczorem i odpoczywa do najbliższego poniedziałku. Dla nas sobota i niedziela są dniami oratorium otwartego, apostolatu, posługi kapłańskiej. Musimy odczuwać przyjemność z bycia sługami, pełniąc posługę kapłańską i religijną”.

- Widzialność: “Oznacza danie wyraźnego świadectwa o tym, że jesteśmy ludźmi Boga; że musimy bydować Jego królestwo w specyficznym kontekście, w którym żyjemy”.

Co do rekonfiguracji, ks. Bregolin przypomniał, że ma ona już miejsce w różnych salezjańskich inspektoriach na całym świecie i wskazał na niektóre linie działania  w tym względzie:

-Salezjanie na obraz Ks. Bosko: “Możemy w doskonały sposób dostosować nasze dzieła wychowawcze, ale jeśli osoby są bez znaczenia, nie warto tego robić. Dobrą szkołę mogą prowadzić równie dobrze sami ludzie świeccy. Dobra szkoła salezjańska musi posiadać bardzo mocny rdzeń: salezjanie, którzy są w szkole muszą być prawdziwym obrazem Księdza Bosko”.

- Prawdziwa obecność salezjańska: “Jeśli mamy dzieła, w których są prowadzone różne zajęcia, ale brakuje tego, co jest najważniejsze, tj. bycia z młodzieżą, trudzenia się razem z nimi… Rekonfiguracja to nie tylko zmiana zewnętrznych rzeczy, ale przede wszystkim zmiana ducha, przemiana dzieł w obecność, tj. miejsca, w których młodzi będą czuć się szczęśliwi, przebywając z nami”.

Opublikowano 03/10/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca