Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

20/2/2013 - Włochy - Stulecie “Krzyża Mórz”: niosący Krzyż Chrystusa aż po krańce ziemi
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – STULECIE “KRZYżA MÓRZ”: NIOSąCY KRZYż CHRYSTUSA Aż PO KRAńCE ZIEMI

(ANS – Rzym) – Dzisiaj, 20 lutego, niewielka ekipa pod kierunkiem historyka, ks. Francesco Motto, salezjanina, wyruszyła z Włoch w kierunku Patagonii i archipelagu Ziemi Ognistej, aby nakręcić film dokumentalno-fabularny na temat wydarzenia historycznego, które wzbudza wielkie zainteresowanie pod względem kościelnym i salezjańskim: stulecie wzniesienia wielkiego krzyża na najdalej wysuniętym krańcu Patagonii, przylądku Froward, znajdującym się w cieśninie Magellana.  

Pierwszy krzyż – składający się dwóch żelaznych, 12-metrowych belek, gdzie ta pozioma została zakopana na trzy metry w skalistą ziemię – zaistniał z woli i został wzniesiony w dniu 21 grudnia 1913 r. z inicjatywy salezjanina z Urugwaju, ks. Luigiego Ettore Salaberry’ego, dyrektora Instytutu “San José” w Punta Arenas (prowikariusza, a następnie gubernatora kościelnego tegoż miasta) z okazji 1700. rocznicy edyktu Konstantyna Wielkiego, który zaprowadzał wolność religijną na terenie całego Cesartstwa Rzymskiego po zwycięstwie, jakie odniósł nad Maksencjuszem, i po śnie o Świętym Krzyżu oraz wizji “in hoc signo vinces”.

Jako że Przylądek Froward jest najbardziej wysuniętym punktem Kościoła, któremu Jezus powierzył misję głoszenia Swojego słowa aż po krańce ziemi, salezjanie, ze słuszną dumą właściwą pionierom, umieścili tam w jezyku łacińskim fragment z Psalmu 71: “I panować będzie od morza do morza, od rzeki aż po krańce ziemi”.

W 1943 r. tenże ks. Salaberry poświęcił drugi krzyż, z uzbrojonego cementu, który zastąpił poprzedni, a który w międzyczasie został częściowo zniszczony. Jakkolwiek, także ten został potem zastąpiony innym w kwietniu 1987 r.: krzyżem metalowym o strukturze cylindrycznej, mającym około 50 metrów wysokości, wzniesionym dla uczczenia podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do Chile. 

“Ten film dokumentalno-fabularny będzie także okazją, aby udokumentować, z pewnym rygoryzmem historycznym, heroiczną, chociaż zakończoną niepowodzeniem, działalność salezjańską wśród Indian Patagonii Południowej i Wysp Ziemi Ognistej” – twierdzi ks. Motto. “To te same wyspy, które, w innym celu i z innym rezultatem, odwiedził kilka dziesięcioleci wcześniej Karol Darwin, angielski przyrodnik, znany ze swojej teorii ewolucji gatunków”.  

Film będzie się poruszać po dwóch torach: misyjno-salezjańskim i naukowo-darwinowskim. Ks. Motto ma nadzieję, że uda się go pokazać w wersji prapremierowej w grudniu tego roku, jednocześnie w Punta Arenas, w Chile, a także w Turynie, gdzie rozpoczął się sen o obecności salezjanów aż na południowych krańcach świata, aż po miasto Ushuaia (Ziemia Ognista), i jeszcze bardziej na południe, aż po niezamieszkany przylądek – Przylądek Horn.

Opublikowano 20/02/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca