Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/2/2013 - Gwatemala - Na gruncie posłannictwa salezjańskiego zrodziło się nowe, tubylcze, męskie Zgromadzenie zakonne
Zdjęcie artykułu -GWATEMALA – NA GRUNCIE POSłANNICTWA SALEZJAńSKIEGO ZRODZIłO SIę NOWE, TUBYLCZE, MęSKIE ZGROMADZENIE ZAKONNE
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Carcha) – Dzień 31 stycznia 2013 r., w którym przypadała uroczystość św. Jana Bosko, był historyczną datą dla posłannictwa salezjańskiego w Carcha, w Gwatemali. „Misjonarze Chrystusa Dobrego Pasterza” – męskie zgromadzenie zakonne uzyskało kanoniczne zatwierdzenie jako zgromadzenie zakonne na prawie diecezjalnym, pozostające pod władzą miejscowego biskupa. Nowe zgromadzenie może liczyć na 4 profesów wieczystych, 7 profesów czasowych, 4 nowicjuszy i 39 prenowicjuszy.

Pod kierunkiem i wpływem salezjanina misjonarza, ks. Antonio De Groota, już 25 lat temu światło dzienne ujrzała grupa religijna, która była zalążkiem obecnego, nowego zgromadzenia. Ks. De Groot, urodzony w Holandii, ale dorastający w Australii, dotarł na misję w Carcha w 1975 r. i tam skupił się na rozwoju ludzkim i chrześcijańskim, czyniąc to poprzez edukację.

Na początku projekt wychowawczy obejmował małą grupę młodych, ale wkrótce ta inicjatywa zaczęła wydawać owoce i zaczął się jej rozwój, powstały trzy wielkie instytuty: w Carcha, Raxruha i Chamelco, które dzisiaj obejmują w sumie 1600 młodych Indian, w większości z grupy etnicznej Kekchi.

W celu zapewnienia skuteczności i kontynuacji projektu, określonego jako “Centrum Don Bosco”, ks. de Groot wezwał młodzieńców z tych ośrodków do połączenia się w grupę zakonną. Następnie, powoli ta mała grupa coraz bardziej się rozrastała liczbowo i nabywała tożsamości duchowej; opracowano Statut, Konstytucje i Regulaminy. W ten sposób zrodzili się „Misjonarze Chrystusa Dobrego Pasterza”, którzy dzisiaj są diecezjalnym zgromadzeniem zakonnym z duchowością salezjańską.

W ubiegły czwartek głównym wydarzeniem była uroczysta Msza św. pod gołym niebiem, której przewodniczył biskup miejsca, bp Rodolfo Valenzuela, któremu towarzyszyli kapłani salezjanie i diecezjalni. Obecnych było także 1600 studentów z tych trzech ośrodków. Stała mżawka nie zakłóciła uroczystego nastroju tej ceremonii religijnej, typowej dla tubylczej kultury.

Oferta formacyjna “Centrum Don Bosco” skupia się na podstawowych studiach scholastycznych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uzyskanie kompetencji technicznych, użytecznych w kontekście lokalnym. Program zakłada rygorystyczne podejście do pracy i nauki. Ponadto, młodzi studenci interniści prowadzą działalność duszpasterską w 42 pobliskich wioskach, zachęcając swoich rówieśników do ludzkiego i chrześcijańskiego rozwoju.

“Centrum Don Bosco” jest męskim odpowiednikiem innego projektu edukacyjnego – który powstał z myślą o młodych autochtonkach pod nazwą “Talita Kumi” z inicjatywy misjonarza salezjanina pochodzenia hinduskiego, ks. Jorge Puthenpura – koordynowanego przez żeńskie zgromadzenie zakonne Sióstr Zmartwychwstanek.

Oba dzieła wychowawcze składają się na o wiele rozleglejszą pracę misyjną, jaką realizuje wspólnota salezjańska składająca się z dziewięciu misjonarzy, którzy współpracują z różnymi grupami Rodziny Salezjańskiej.

Opublikowano 05/02/2013 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca