Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

23/10/2012 - Dom Generalny - Kontynuowane jest zaangażowanie i formacja Rodziny Salezjańskiej w Afryce
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – KONTYNUOWANE JEST ZAANGAżOWANIE I FORMACJA RODZINY SALEZJAńSKIEJ W AFRYCE
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – Ks. Giuseppe Casti i ks. José Pastor Ramírez, odpowiednio Delagaci światowi ds. Salezjanów Współpracowników i Byłych Wychowanków Salezjańskich, odwiedzili i spotkali się z różnymi grupami i środowiskami Rodziny Salezjańskiej w Afryce. Była to podróż, która nastąpiła po innych inicjatywach, jakie zostały podjęte w celu wsparcia rozwoju Rodziny Salezjańskiej na tym rozległym Czarnym Kontynencie.

Dzięki pomocy Konferencji Inspektorii i Wizytatorii Afryki-Madagaskaru i Radcy regionu, ks. Guillermo Basañesa, obaj delegaci światowi odwiedzili:

  • Wizytatorię Afryki Tropikalnej Równikowej (ATE): Kamerun (Yaoundé, Mimboman, Ebolowa), Gabon (Libreville, Oyem);
  • Wizytatorię Afryki Zachodniej Francuskojęzycznej (AFO): Benin (Parakou, Porto Novo, Cotonou), Togo (Lomé, Gbodjomé, Kara, Cinkassé), Burkina Faso (Bobo);
  • Inspektorię Afryki Zachodniej Anglojęzycznej (AFW): Ghana (Sunyani, Ashaiman), Nigeria (Onitsha, Ondo, Akure, Abuja, Ibadan).

W licznym spotkaniach formacyjnych uczestniczyli: Salezjanie, Córki Maryi Wspomożycielki, Salezjanie Współpracownicy, członkowie Stowarzyszenia Czcicieli Maryi Wspomożycielki, Byli Wychowankowie Salezjańscy, Ochotniczki Ks. Bosko. Znaczący był udział młodych salezjanów w formacji początkowej: prenowicjuszy, nowicjuszy, postnowicjuszy i studentów teologii. W Wizytatorii ATE spotkali się ze 180 osobami, w Wizytatorii AFO – 305 osobami, a w Inspektorii AFW – 210, w sumie z 695 członkami Rodziny Salezjańskiej.

Wiele celów przyświecało tej wizycie formacyjnej, jakiej chciał ks. Adriano Bregolin, Wikariusz Przełożonego Generalnego i odpowiedzialny za animację Rodziny Salezjańskiej: poznać z bliska rzeczywistość Rodziny Salezjańskiej w Afryce i zweryfikować realizację wcześniej podjętych zadań; zachęcić do rozwoju na odpowiednim poziomie jakościowym i ilościowym oraz wzmocnić tożsamość grup; studiować i analizować “Kartę Tożsamości Charyzmatycznej i Duchowej Rodziny Salezjańskiej”; studiować tożsamość różnych grup Rodziny Salezjańskiej, zwłaszcza Salezjanów Współpracowników i Byłych Wychowanków Ks. Bosko.

W czasie każdego z tych spotkań była przedstawiona “Karta Tożsamości Charyzmatycznej Rodziny Salezjańskiej” i mówiono o takich dokumentach, jak “Tożsamość i powołanie Salezjanina Współpracownika”, “Tożsamość i posłannictwo Byłego Wychowanka Salezjańskiego”, “Tożsamość i misja Delegata ds. Rodziny Salezjańskiej” i „Statut Byłego Wychowanka Salezjańskiego”.

W 3 odwiedzonych okręgach, ustanowionych 30 czy 35 lat temu, Rodzina Salezjańska jest młoda i znajduje się w fazie strukturalizacji; nabywa świadomości co do znaczenia autonomii nie tylko duchowej, formacyjnej, ekonomicznej i administracyjnej, ale także apostolskiej, urzeczywistniając posłannictwo we własnych strukturach, czyniąc to w specyficzny sposób (por. Karta Tożsamości, 20). Wielkie wyzwanie stanowi wzmocnienie i stworzenie Lokalnych Kół i Federacji Krajowych oraz Inspektorialnych w przypadku Byłych Wychowanków Salezjańskich.

Chociaż spotkania w Afryce, które odbywają się w różnych ośrodkach, z powodu wielkich odległości są uciążliwe i kosztowne, Inspektorzy, ich Rady, Delegaci ds. Rodziny Salezjańskiej i różne grupy starają się sprostać wyzwaniu, by “wspólnie myśleć, wspólnie pracować i wspólnie się modlić” (por. Karta Tożsamości, 39), czyniąc w ten sposób Rodzinę Salezjańską „szerokim ruchem osób, które w różny sposób pracują dla zbawienia młodzieży” (Konstytucje SDB, 5).

Ta podróż formacyjna stanowiła kolejny etap w procesie kształtowania Rodziny Salezjańskiej w Afryce. Pierwsza podróż, którą odbyli ks. Casti i ks. Ramírez, miała miejsce w dniach 1-31 marca tego roku w Wizytatorii Afryki Etiopii-Erytrei oraz Inspektorii Afryki Wschodniej. Na to zaangażowanie składają się także dwie sesje formacyjne dla delegatów ds. Rodziny Salezjańskiej w mieście Addis Abeba: pierwsza od 21 do 25 wrześcia 2011 r., a druga od 1 do 11 marca 2012 r.

Opublikowano 23/10/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca