Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

3/9/2012 - Dom Generalny - Ocena i Wskazania odnośnie do salezjańskiej formacji intelektualnej
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – OCENA I WSKAZANIA ODNOśNIE DO SALEZJAńSKIEJ FORMACJI INTELEKTUALNEJ

(ANS – Rzym) – Dzisiaj Radca generalny ds. Formacji, ks. Francesco Cereda, poinformował Inspektorów o rezultatach “Oceny formacji intelektualnej na etapie formacji początkowej” salezjańskiej, procesu, który realizuje całe Zgromadzenie od początku 2008 r.

Radca zachęca Komisję inspektorialną ds. formacji, Radę inspektorialną i “Curatorium” każdej wspólnoty formacyjnej do wdrożenia wskazań, jakie zostały opracowane, a następnie zatwierdzone przez Przełożonego Generalnego i Radę Generalną w dniu 25 lipca.

Przedstawia pięć wniosków końcowych. Pierwszy dotyczy formacji intelektualnej i dojrzewania w powołaniu i posłannictwie salezjańskim. „Formacja intelektualna musi być bardziej zintegrowana, pozostawać w harmonijnej jedności z wszystkimi innymi wymiarami formacji; dlatego konieczne jest większe zwrócenie uwagi na uczuciowe aspekty osoby. Jej troską jest nie tylko kształtowanie umysłu, ale także serca, dostarczenie motywacji, wzbudzenie przekonania, pobudzenie uczuć formowanego”.
 
Następuje potem promocja ośrodków studiów związanych z postnowicjatem i formacją specyficzną, które powinny poszukiwać odpowiedniej jakości i formować do salezjańskiej tożsamości charyzmatycznej. „Konieczna jest odwaga, aby otworzyć nowe salezjańskie ośrodki studium tam, gdzie Zgromadzenie przeżywa rozwój, albo wejść we współpracę międzyinspektorialną tam, gdzie Zgromadzenie przeżywa regres”. W tym względzie Radca zobowiązuje się kontynuować rozeznanie i dialog z zainteresowanymi Inspektoriami.

Trzeci wniosek dotyczy programów studiów, czyli treści do przekazania w kolejnych fazach formacji. Aplikacja linii działania, wskazanych w „Ratio” nie zawsze była skuteczna. W przeszłości dało się zaobserwować pewien niedostatek co do studiów salezjańskich – polepszyło się to po przyjęciu programu salezjańskości – gdy chodzi o programy nowicjatów czy wymiar pedagogiczny w przypadku postnowicjatów. „Dysproporcja pomiędzy programami czyniła i nadal czyni trudną koordynację studiów na poziomie współpracy międzyinspektorialnej”. 

W świetle “Dekretu o reformie kościelnych studiów filozoficznych”, wydanego w styczniu 2011 r. przez Kongregację ds. Wychowania Katolickiego, zostały na nowo określone studia w postnowicjacie. Dokument został pogłębiony przez Dykasterium ds. Formacji wraz z Wydziałem Filozoficznym UPS, a w marcu tego roku – z dziekanami i odpowiedzialnymi za studia w postnowicjatach. „W Programie studiów postnowicjatu, obecnie wskazanym, znajdują się kursy niezbędne do wdrożenia reformy i pozwalające uzyskanie papieskiego dyplomu studiów dwurocznych w zakresie filozofii. Prosimy nasze ośrodki salezjańskie do opowiedzenia się za tym Dyplomem, a więc i o “przyłączenie się” do Wydziału Filozoficznego UPS”.

Piąty priorytet dotyczy przygotowania wykładowców salezjańskich. „Nie możemy mieć studiów na odpowiednio wysokim poziomie, podnieść poziom kulturowy Zgromadzenia, zapewnić tożsamość salezjańską studiów, jeżeli nie przygotujemy wykładowców salezjańskich, także z tytułem doktora” – pisze Radca ds. Formacji, wykazując, że nie wszystkie ośrodki studiów mają program kwalifikacji wykładowców. 

Opublikowano 03/09/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca