Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

18/7/2012 - Kenia - Małe Wspólnoty Chrześcijańskie i ich liderzy w obozie w Kakuma
Zdjęcie artykułu -KENIA – MAłE WSPÓLNOTY CHRZEśCIJAńSKIE I ICH LIDERZY W OBOZIE W KAKUMA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Kakuma) – W niedzielę 1 lipca i niedzielę 15 lipca na placówce “Świętego Krzyża”, na terenie której znajduje się obóz dla uchodźców w Kakuma, odbyły się dwa seminaria formacyjne dla liderów Małych Wspólnot Chrześcijańskich (MWCh) parafii. Obecność MWCh jest wspólna dla wielu części świata, a zwłaszcza Afryki; ich liderzy spełniają zasadniczą rolę w życiu kościelnym i społecznym środowisk, w których są obecni.

Sobór Watykański II określił Kościół jako “narzędzie komunii z Bogiem i jedności wśród wszystkich narodów”. W obozie dla uchodźców w Kakuma jest to widoczne poprzez działalność licznych zaangażowanych laików, którzy pomagają w misji duszpasterskiej niewielu obecnym tam kapłanom.

W parafii pw. Świętego Krzyża chrześciajanie pochodzą z Południowego Sudanu, Konga, Burundi, Rwandy, Etiopii, Erytrei i Ugandy. Jako że każdego dnia przybywają nowi uchodźcy, którzy nie znają ani języka angielskiego, ani języka kiswahili, obu oficjalnych języków Kenii, to właśnie MWCh zawiązują pierwszy kontakt pomiędzy nowymi uchodźcami i Kościołem. 

15 MWCh z Kakuma przybliża wiernych do Kościoła i odgrywa zasadniczą rolę w budowaniu jedności pomiędzy różnymi grupami etnicznymi i narodowymi. Dzięki ich działalności, pomimo występujących różnic, parafia staje się pierwszym ośrodkiem jedności i miejscem przyjęcia, gdzie ludzie są gotowi wzajemnie sobie pomagać i wzrastać w wierze i życiu chrześcijańskim.

Kierującymi są liderzy, którzy zostali wybrani przez same wspólnoty; prawie zawsze są to katolicy zaangażowani, prowadzący intensywne życie sakramentalne. Czasem, kiedy potwierdzone zostają zdolności i uczestnictwo w życiu wspólnotowym, ale brakuje pełnej zgodności z życiem chrześcijańskim, wspólnota wybiera lidera i towarzyszy mu w drodze do pełnej komunii.

Innym ważnym kryterium jest często umiejętność czytania i pisania, zważywszy na to, że wiele osób w Kakuma to analfabeci. Wielu młodych przeszkolonych zostało liderami i teraz głoszą i nauczają Słowo Boże w różnych wspólnotach. Wybrani liderzy, i tak się dzieje w każdym przypadku, uczęszczają na kursy formacyjne, organizowane przez parafię.

Wśród zadań liderów znajdują się następujące: kierować członkami zgodnie z nauczaniem Kościoła i dyrektywami parafii; być pośrednikiem pomiędzy proboszczem i katechumenami; organizować spotkania tygodniowej modlitwy; reprezentować wspólnotę na spotkaniach parafialnych oraz uczestniczyć w posiedzeniach rady duszpasterskiej; prowadzić działalność informacyjną pomiędzy parafią i wiernymi i odwrotnie; pomagać proboszczowi w animacji liturgicznej, duszpasterskiej i katechetycznej wspólnoty.

Z pomocą kapłanów, sióstr, katechistów i liderów członkowie Małych Wspólnot Chrześcijańskich uczą się coraz bardziej kochać Boga i żyć Ewangelią wraz ze swoimi braćmi. MWCh w Kakuma spotykają się co tydzień, uczestnicząc w różnym momentach dzielenia się, modlitwy i katechezy.

Opublikowano 18/07/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca