Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

6/4/2012 - Włochy - Diorama na Paschę Pana
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – DIORAMA NA PASCHę PANA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – Salezjańska wspólnota z parafii “Don Bosco” w Cinecittà-Rzymie, zdecydowała się zrealizować na czas Wielkiego Postu i Wielkanocy 2012 dioramę Męczeństwa, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. W bardzo przystępny sposób, a jednocześnie sugestywny, ta diorama chce przywołać najważniejsze momenty roku liturgicznego i wydarzenie, które zmieniło historię świata.

Pomysłodawcą dioramy – czyli plastycznej prezentacji, wskazującej stopniowo na szczególne miejsca czy wydarzenia – była wspólnota salezjańska. “Zadaliśmy sobie pytanie: dlaczegóż to na Boże Narodzenie, uroczystość Wcielenia Pańskiego, wykonuje się szopkę (...), a na Wielkanoc, największą z uroczystości, upamiętniającą Chrystusa, który, nie chcąc opuścić ludzkości, czyni się dla niej chlebem; uroczystość, która przywołuje najbardziej niewiarygodny z wszystkich cudów – Zmartwychwstanie, nie można by zrobić czegoś na podobieństwo żłóbka” – mówi ks. Giancarlo Manieri, dyrektor wspólnoty.

Diarama, która powstała w “Don Bosco”, w tym samym miejscu, w którym każdego roku umieszcza się żłóbek, nie posiada jednej tylko perspektywy, jak to się dzieje w przypadku żłóbka, gdzie wszystko skoncentrowane jest na scenie Narodzenia. Scenografia dioramy stara się ukazać wydarzenia związane z Triduum Paschalnym: na pierwszym planie znajduje się Wieczernik, miejsce Ostatniej Wieczerzy i darowania się Jezusa w Eucharystii; bardziej z tyłu znajduje się Golgota, gdzie został ukrzyżowany Mesjasz, symbolicznie otoczona błyskawicami i piorunami, wydającymi się podkreślać wstrząs przyrody wobec śmierci Stwórcy; i w końcu, znajduje się tam grób, który symbolizuje czas oczekiwania na Wielką Sobotę, który jawi się już jest odkryty,  prowadząc do świetlistego wizerunku zmartwychwstałego Chrystusa. 

Wzrok widza w kierunku grobu i Zmartwychwstania kierują 3 figurki: Marii Magdaleny, Marii Jakubowej i Salome, które reprezentują wszystkie kobiety świata. Jakkolwiek, z tyłu nich znajduje się orszak innych osób, ubranych w stroje ludowe różnych krajów i kultur, które symbolizują wędrówkę całej ludzkości w kierunku zbawienia, które przyniósł Jezus.

Powszechny charakter tego wydarzenia odzwierciedlają niektóre z symboli, które odnoszą się do wszystkich kontynentów: wielbłąd i pustynia – do Afryki, Koloseum – do Europy, Wielki Mur – do Azji, wieżowce i statua Wolności – dla Ameryki, dwa Moai z Wysp Wielkanocnych – do Oceanii.

Opublikowano 06/04/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca