Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

30/3/2012 - Indie - Projekt “Bosco”: dać życie w obfitości
Zdjęcie artykułu -INDIE – PROJEKT “BOSCO”: DAć żYCIE W OBFITOśCI

(ANS – Bangalore) – W celu ratowania opuszczonych nieletnich z Bangalore od przeszło 22 lat realizowany jest Projekt “Bangalore Oniyavra Seva Coota” albo po prostu – “Bosco”. Dzięki temu projektowi, realizowanemu przez salezjanów we współpracy z licznymi wolontariuszami świeckimi, udaje się każdego roku wyrwać z ulicy i zapewnić lepszą przyszłość tysiącom dzieci i młodzieży.

Projekt “Bosco” zrodził się w 1980 r., kiedy to niektórzy z salezjańskich studentów z “Kristu Jyoti College” w Bangalore zdecydowali się osobiście zająć opuszczonymi dziećmi i młodzieżą z miasta. Bardzo szybko odkryli smutną rzeczywistość tysięcy nieletnich, którzy każdego dnia walczyli o przeżycie na ulicach Bangalore, podejmując pierwszą inicjatywę, polegającą na cotygodniowej akcji pomocy, która została określona nazwą “Project Outreach” (Projekt Solidarności).

Z upływem lat ten program tygodniowy został rozbudowany i zaczęto myśleć o codziennym zajęciu się nieletnimi, angażując ich w naukę szkolną, zajęcia rekreacyjne, wycieczki... W 1985 r. “Bosco” otrzymało stałą siedzibę i dzięki temu mogło zapewnić opuszczonym dzieciom stałe schronienie.

Ks. George Payyamthadath jest obecnie dyrektorem “Bosco”. “Chodzi tu o pójście za nauczaniem Jezusa: pozostawienie 99 bezpiecznych owiec i wyruszenie na poszukiwanie tej zagubionej” – stwierdził w czasie ostatniej podróży, mającej na celu uwrażliwienie i zbiórkę funduszy, jaką odbył do Australii. „Chcemy przywrócić tym dzieciom godność” – dodaje. „Naszą dewizą jest dać życie w obfitości, jak to jest napisane w Ewangelii”.
 
Nieletnich potrzebujących jest doprawdy bardzo wielu. Według ks. Payyamthadathila jedno dziecko na cztery w Indiach nie uczęszcza do szkoły, a “50 000 nieletnich żyje i pracuje na ulicy nie tylko w tym mieście. Żebrzą, zbierają śmieci, biorą różne używki... są sierotami, opuszczonymi albo też uciekli z domu”. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się dziewczęta: często niechciane przez rodziców, którzy wolą mieć synów, często wykorzystywane i zmuszane do prostytucji.

Aby pomóc potrzebującym nieletnim, działacze “Bosco” osobiście odwiedzają miejsca zagrożenia, takie jak dworce czy targowiska: “Mamy sześć punktów kontaktowych w Bangalore. Trzech lub czterech członków naszej grupy kontroluje na zmianę te miejsca 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu” – wyjaśnia ks. Payyamthadathil.

Praca resocjalizacji wcale nie jest łatwa i wymaga wsparcia ze strony lekarzy, nauczycieli i służby medycznej. Ale w wielu przypadkach napotkane problemy znajdują pozytywne rozwiązanie, co daje siły do dalszego działania i kontynuacji pracy. Wśród tych sukcesów plasuje się wymowna historia Camleti Manjunatha, zabranego z ulicy w wieku 6 lat, gdzie żebrał w towarzystwie swojej matki chorej umysłowo; obecnie jest graczem cricket’a drużyny stanowej i zakończył studia ekonomiczne w Niemczech.

Aktualnie “Bosco” obejmuje 8 ośrodków dla nieletnich, prawie w całości znajdujących się na terenie miasta Bangalore, a oprócz tego 6 punktów kontrolnych w miejscach największego zagrożenia. Przeszło 100 salezjanów i animatorów współpracuje w ramach tego projektu, a 6000 nieletnich jest zabieranych z ulicy każdego roku.

Opublikowano 30/03/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca