Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/2/2012 - Stany Zjednoczone - Salezjanie i walka z handlem ludźmi
Zdjęcie artykułu -STANY ZJEDNOCZONE – SALEZJANIE I WALKA Z HANDLEM LUDźMI

(ANS – Nowy Jork) – W ostatnich tygodniach przedstawicielstwo salezjańskie przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zorganizowało różne spotkania w celu pogłębienia tematów społecznych bardzo bliskich Synom Ks. Bosko: ochrona najsłabszych przed handlem ludźmi; rozwój społeczny; walka z zakażeniami HIV.

W dniu 10 lutego Salezjanie Ks. Bosko i Księża Skalabrinianie (S.C.) wspólnie zorganizowali forum – w połączeniu ze spotkaniem Komisji ds. Rozwoju Społecznego Narodów Zjednoczonych – na temat handlu ludźmi. Wzięły w nim udział różne osobistości świeckie, działacze i przedstawiciele rządów.

Ks. Florenzo Rigoni CS, dyrektor dzieła “Dom Emigranta”, pracujący od wielu dziesiątek lat wśród ofiar handlu ludźmi w Tapachula, w stanie Chiapas (Meksyk),  rozpoczął obrady prelekcją na temat “Ubóstwo i handel ludźmi: dwumian naszych czasów”. W swoim wystąpieniu prelegent wskazał na struktury społeczne, które udostępniają handlarzom żyzny teren, na którym ci mogą rozsiewać ziarna wykorzystania.

Ks. Leonir Chiarello, CS, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Ośrodka ds. Emigrantów Księży Skalabrinianów, poszerzył następnie debatę o przybliżenie związku, jaki łączy handel ludźmi, emigrację i przymusową pracę, skupiając swoją wypowiedź na sytuacji w Brazylii. W swoim wystąpieniu ks. Chiarello ukazał wyraźnie, że chociaż niewolnictwo zostało oficjalnie zniesione we współczesnym społeczeństwie, w rzeczywistości wiele osób w licznych krajach wiedzie żywot niewolników, pozostając w szponach perfidnych gangów kryminalnych, zwodząc najsłabsze osoby, które wpadły w sieć ubóstwa, fałszywymi obietnicami godnej pracy.

Następnie, na bazie prelekcji “Opieka nad ofiarami handlarzy” pani Irmgard Pundt, wicedyrektorki Domu Emigranta w Tapachula, zostały uwypuklone reperkusje,  jakich doświadczają ofiary tego handlu. Pani Pundt opowiedziała także o pracy działaczy Domu Emigranta i sposobie, w jaki starają się zabliźnić rany kobiet i dzieci, których udziałem było okrucieństwo wykorzystania seksualnego.

W czasie debaty, która później nastąpiła, prelegenci odpowiadali na liczne pytania dotyczące różnych zagadnień: od ochrony tych, którzy udzielają się na rzecz ratowania ofiar handlu do programów ochrony najsłabszych osób; od chronienia kobiet przed handlarzami w czasie międzynarodowych wydarzeń sportowych – jak piłkarskie mistrzostwa świata – do opinii co do perspektyw na przyszłość tych, którzy przeżyli straszne doświadczenie w tym względzie. 

Moderatorem prelekcji i debaty był ks. Thomas Brennan SDB, reprezentujący salezjanów przy Narodach Zjednoczonych, któremu pomagał ks. Chiarello, członek Komisji Głównej Komitetu NGO ds. walki z handlem ludźmi.

Opublikowano 13/02/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca