Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/8/2011 - Dom Generalny - Róg Afryki, dwie krople nadziei
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – RÓG AFRYKI, DWIE KROPLE NADZIEI

(ANS - Rzym) – Alarm, podniesiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, skupia uwagę świata na tzw. Rogu Afryki, gdzie wielkie problemy, które zawsze istniały, stają się krytyczne. Zaangażowanie salezjańskie, zakonników i świeckich, jest na nowo podejmowane w ramach projektów pomocy i poprzez dzielenie życia z miejscową ludnością. Poniżej piszemy o dwóch inicjatywach, które są realizowane w Etiopii i Kenii: dwóch kroplach nadziei.

Etiopia
Także w Gambelli, w zachodnim regionie Etiopii, wbijającym się klinem w Sudan, dotkliwie odczuwa się brak deszczu. Zaświadcza o tym Gloria Paolucci, wolontariuszka z “Volontariato Internazionale per lo Sviluppo” (VIS).

W wioskach, w których Salezjanie realizują swoje dzieło ewangelizacji, ludzie każdego dnia spoglądają w niebo, żywiąc nadzieję i modląc się. Biskup Gambelli, bp Angelo Moreschi, salezjanin, który od 2000 r. kieruje prefekturą apostolską, modli się każdego wieczoru ze swoimi parafianami, aby spadło trochę deszczu i choć część zbiorów zostało uratowanych. Przez wiele tygodni, pomimo iż ta pora jest uważana za parę deszczową, pola pozostały suche; wiele próśb o pomoc złożono na ręce biskupa. 

W Ibago, Ilea, Matar i Nignegnang, na drodze, która z Gambelli prowadzi do Sudanu, salezjanie starają się pomóc, odwiedzając co tydzień miejscową ludność. Stopniowo udało im się zbudować salę z pali drewnianych, ze słomianym dachem, gdzie dzieci mogą codziennie uczestniczyć w lekcjach, a kto chce, może brać udział w cotygodniowej katechezie. Salezjanie starają się także pobudzić do lokalnej inicjatywy, zachęcając do otwierania małych sklepów czy uprawy kawałków ziemi.

Studnie, które powstały z inicjatywy władz lokalnych, ogólnie są zbyt płytkie i w okresie suszy wysychają, zmuszając ludzi do wielokilometrowych wędrówek w poszukiwaniu wody, którą normalnie biorą z rzeki Baro. Woda z tej rzeki, już niebezpieczna z racji obecności krokodyli, jest szkodliwa i przez to choroby bardzo szybko się roznoszą.

VIS, w ramach kampanii “Studnia dla Andrei”, zrealizował i zainicjował w lipcu w dwóch wioskach, Ilea i Ibago, dwie głębokie studnie, wyposażone w pompy ręczne, które zapewniajączystą wodę także w czasie suszy. Jakkolwiek studnia ta jest niewystarczająca do nawodnienia nawet tych czterech hektarów ziemi w Ilea, z których około 500 osób z wioski ma nadzieję zebrać kukurydzę, by przeżyć, i w dodatku teraz, z każdym dniem, coraz bardziej wysycha. Wódz wioski poprosił przedstawicieli VIS, którzy przybyli na inaugurację studni, by postarali się także o pompę, którą można by zinastalować na rzece Baro, kilkaset metrów od końca pola i w ten sposób wykorzystać tę wodę przynajmniej do nawadniania. 

W Nignegnang kolejka osób, które ustawiają się po wodę ze studni, którą wykonali salezjanie, jest nieprzerwana. W Matar wkrótce powstanie studnia, która pozwoli około 4.000 osobom codziennie mieć dostęp do wody; niestety, nie uda się na czas uratować zbiorów, które są na wykończeniu.

Kenia
W ostatnich dniach dramatyczny apel skierowały “Misiones Salesianas” – Prokura Misyjna z Madrytu, związany z obozem dla uchodźców w Kakuma, na północy Kenii, gdzie masowo napływają uchodźcy z Somalii.

Od wielu lat Salezjanie z Inspektorii Afryki Wschodniej opiekują się uchodźcami, którzy, pochodząc z różnych obszarów Afryki, przybywają do obozu w Kakuma. Salezjanie stanowią jedyną autoryzowaną instytucją, obecną na terenie obozu dla uchodźców; istotnie, wspólnota zakonna mieści się dokładnie w środku tego obszaru. 

Do dziesiątek tysięcy uchodźców, już obecnych na terenie obozu, około 80 milionów, dołączają inni uchodźcy z Somalii z powodu braku stabilizacji politycznej, głodu i przepełnienia obozu w Dadaab. Jak się ocenia, w obozie w Kakuma przybywa około 20.000 Somalijczyków.

“Całe społeczności nie mają nic do jedzenia, a dorośli i dzieci umierają” – takie smutne świadectwo salezjańskich misjonarzy przytaczają w swoim komunikacie “Misiones Salesianas”.

Na stronach VIS i “Misiones Salesianas” można zapoznać się z projektami, jakie są realizowane, i potrzebami, jakie wymagają nowych interwencji.

Opublikowano 05/08/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca