Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

27/5/2011 - Włochy - Zakończenie 77. Zgromadzenia semestralnego USG
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – ZAKOńCZENIE 77. ZGROMADZENIA SEMESTRALNEGO USG
(ANS – Rzym) – Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa Joăo Braz de Aviza, Prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (CIVCSVA), zakończyły się tego ranka obrady 77. Zgromadzenia semestralnego USG. Poprzez liczne refleksje przełożeni zgłębiali różne drogi teologiczne w celu odnowienia życia konsekrowanego.

Wczoraj, w czwartek 26 maja, Zgromadzenie Unii Przełożonych Wyższych (USG) kontynuowało swoje refleksje i dzielenie się opiniami, wychodząc od seminarium “Teologia życia konsekrowanego: tożsamość i znaczenie apostolskiego życia konsekrowanego”. Na pierwszym miejscu ks. Mario Aldegani, przełożony Józefitów ks. Murialdo, zachęcił obecnych przełożonych do określenia priorytetowych tematów teologicznych apostolskiego życia konsekrowanego, które należałoby jeszcze pogłębić.

Następnie, poprzez refleksje brata Alvaro Rodríguez Echeverria, ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, brata Mauro Jöhri, generalnego ministra kapucynów, i ks. Josepa Abella, przełożonego generalnego klaretynów – wskazano na konieczność życia duchowością ukierunkowaną zarówno na Boga, jak i ludzi, która byłaby zarówno dynamiczna, jak i dostrzegalna. Podkreślono znaczenie braterstwa, rozumianego jako centralny i nieodzowny rdzeń życia konsekrowanego. Zaproponowano nowe możliwe horyzonty posłannictwa życia konsekrowanego na bazie połączenia konkretnego doświadczenia z refleksją teologiczną.

Trzeci i ostatni dzień obrad Zgromadzenia Unii Przełożonych Wyższych (USG) rozpoczął się prelekcją na temat „Oczekiwane tożsamości. Życie konsekrowane wobec kryzysu i oczekiwań współczesnego społeczeństwa”, którą wygłosił prof. Salvatore Abbruzzese, profesor socjologii religii na Uniwersytecie w Trento.

W swojej analizie profesor wskazał, z dużą precyzją, na to, co, sprawia, że życie konsekrowane jest jeszcze żywotne i aktualne, tj., przede wszystkim, na jego istnienie w dysonansie z tendencjami współczesnego świata. Podczas gdy współczesne społeczeństwo traci naturalne więzi z terytorium, wspólnoty zakonne stanowią oazy pamięci i stałych tradycji. Podczas gdy społeczeństwo ciągłego wytwarzania likwiduje okresy i cykle, życia zakonne, ze swoimi dobrze wyznaczonymi rytmami, przedstawia opcję alternatywnego życia. Podczas gdy współczesne poszukiwania estetyczne separują się od pragnienia piękna, wymiar zakonny zachowuje związek między pięknem i prawdą.

W sytuacji sekularyzacji, już nie odznaczającej się odrzuceniem ideologicznym, a tylko naturalną obojętnością, wymiar zakonny może odpowiedzieć na potrzeby mężczyzn i kobiet, którzy gdzie indziej nie znajdują satysfakcji dla swoich żądań. „Poszukiwanie sensu nie jest już więcej potrzebą niewielu, ale zaczyna stawać się pragnieniem wielu” – stwierdził prof. Abbruzzese.

Na zakończenie ks. Chávez, jako Przewodniczący USG, podziękował wszystkim za udział w spotkaniu i przywołał najważniejsze wnioski, jakie wyłoniły się w czasie tych trzech dni obrad, przypominając, że rozległa refleksja teologiczna, jaka została przeprowadzona, nie polega na prostej spekulacji teoretycznej, ale znajduje swój sens, ponieważ dotyka żywotności konkretnego życia konsekrowanego.

Opublikowano 27/05/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca