Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

1/3/2011 - Watykan - Poszukiwać w kulturze cyfrowej symbolów i metafor wiary
Zdjęcie artykułu -WATYKAN – POSZUKIWAć W KULTURZE CYFROWEJ SYMBOLÓW I METAFOR WIARY
(ANS – Watykan) – Wczoraj, 28 lutego Papież Benedykt XVI spotkał się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Skierował do nich apel o odkrywanie w kulturze cyfrowej symbolów i metafor, które mogą pomóc mowić o Królestwie Bożym człowiekowi współczesnemu.

Ponownie Benedykt XVI wypowiedział się na temat komunikacji cyfrowej, wyrażając w ten sposób swoje zainteresowanie obecnymi wyzwaniami stojącymi przed społeczeństwem i podkreślając znaczenie uczestnictwa wierzących w ewangelizacji i budowaniu Królestwa poprzez języki współczesnych mediów.

Papież odniósł się do Orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, ogłoszonego w styczniu tego roku, w którym podkreślił zdolność nowych technologii do przeobrażenia nie tylko świata komunikacji, ale także samych sposobów myślenia i rozumienia.

Te nowości mogą rzecz jasna dać przystęp zagrożeniom – utrata życia duchowego, powierzchowność w przeżywaniu relacji, ucieczka od uczuciowości, bardziej przekonywująca przewaga opinii nad pragnieniem prawdy – ale “wiara penetruje, ubogaca i ożywia kulturę, a ta, w swoim czasie staje się nośnikiem wiary, której ofiaruje język myślenia i wyrażania się”. Nie można bać się wyzwań współczesności, ale “trzeba stać się uważnymi słuchaczami języków ludzi naszego czasu, by zwracać uwagę na dzieło Boga w świecie”.

Dla Papieża katolicy, zwłaszcza ci zaangażowani w świat społecznego przekazu, muszą pozwolić “myśleniu cyfrowemu”, by to stawiało wierze i teologii wyzwania i żądania, czyniąc to z uwagą i bez uprzedzeń. Sam Jezus używał elementów kultury i środowiska swoich czasów: trzoda, pole, uczta, ziarno. “Dziś jesteśmy wezwani –podkreślił Papież – by odkrywać, również w kulturze cyfrowej, znaczące dla ludzi symbole i metafory, które mogą pomóc mówić o Królestwie Bożym człowiekowi współczesnemu”.

I w końcu Benedykt XVI podkreślił także “coraz ściślejszą i powszechną relację między człowiekiem a maszynami”, opowiadając się, także i przy tej okazji, za  rozsądnym zaufaniem do postępu technologicznego. Istotnie, to wartości duchowe pozwalają rozwijać komunikowanie naprawdę ludzkie i to jest czymś nieodzownym dla człowieka każdego czasu, ponieważ “jest odpowiedzią na wezwanie odciśnięte w naszej naturze, osób stworzonych na obraz i podobieństwo Boga komunii”.

Kończąc swoje przemówienie, Benedykt XVI wspomniał o ojcu Matteo Ricci, S.I., jako wzorcu dla współczesnych komunikatorów, który umiał przyjąć wszystko to, co było pozytywne w tradycji i kulturze, aby działać i głosić Ewangelię w Chinach.

Opublikowano 01/03/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca