Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

28/2/2011 - Brazylia - Konferencja dla wychowawców RSE
Zdjęcie artykułu -BRAZYLIA – KONFERENCJA DLA WYCHOWAWCÓW RSE
(ANS – Porto Alegre) – Wychowawcy Salezjańskiego Instytutu Ks. Bosko i Instytutu Maryi Wspomożycielki z Porto Alegre spotkali się w dniu 17 lutego w Audytorium Szkoły Don Bosco na konferencji poświęconej wyzwaniom we współczesnym społeczeństwie. Głos zabrał dr Antonio Boing, odpowiedzialny za animacją Sieci Szkół Salezjańskich (RSE) w zakresie nauczania religii.

“Żyjemy w epoce zmiany, która w najgłębszym swoim wymiarze jest zmianą kulturową” – powiedział prelegent, przytaczając Dokument Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej z Aparecida. Zmiany te dotyczą każdego sektoru: architektury, informacji, biotechnologii... Jako przykład szybkości zmian dr Boing przytoczył pewne dane: od kilku lat liczba wytwarzanych informacji się podwoiła, ale tylko 0,3% ukazuje się drukiem.

W swoim wystąpieniu kilkakrotnie cytował socjologa Zygmunta Baumana, poruszając dwa aktualne tematy: “od dzisiaj osoby nie mogą zostać oddzielone barierami fizycznymi lub odległościami czasowymi. Poprzez połączenie komputerowe... różnice pomiędzy tu i tam, już więcej nic nie znaczą”.

Według prelegenta te zmiany wywołują pewne reperkusje w organizacjach społecznych: “przestaje być aktualny pogląd, że Państwo organizuje, Rodzina socjalizuje, Kościół dostarcza przesłanek moralnych, a Szkoła kształtuje kulturę. Teraz do głosu dochodzi tendencja, wyzwanie w zakresie stworzenia równowagi pomiędzy instytucjami”. Powracając do Baumana, użył wyrażenia “społeczeństwo płynne”, które ocznacza to, iż “jednostka przybiera formę zależnie od tego, co zawiera, działając w zgodzie z grupą, z którą się zintegrowała”.

Dr Boing przypomniał następnie o 4 formach współczesnego ubóstwa: materialne, intelektualne, emocjonalne i duchowe, a także przytoczył słowa Matki Teresy: więcej ludzi umiera z powodu braku miłości niż z braku chleba”.

Kontynuując, działacz RSE powiedział, że “każde stworzenie w chwili swoich narodzin jest przekonane, że otaczające go środowisko jest całym światem. Patrząc na matkę, dziecko myśli, że ona jest centrum świata. Aby zrozumieć, że także ono jest obecne na świecie, musi spojrzeć na innych”. Stąd “uczniowie potrzebują pozytywnych odniesień. Aby stać się kimś, muszą spoglądać na innych”.

Wykładowca przybliżył potem studium Funduszu Socjalnego “Itaú”, które ukazuje, że rodzina wpływa w 70% na powodzenia szkolne, podczas gdy szkoła – w pozostałych 30%. Przenosząc wychowawców na kolejny poziom refleksji, dr Boing wspomniał o teoretyku Marcosie Ferreira, według którego “nauczyciel, który nie chce być punktem odniesienia, stwarza ontologiczną pustkę (pustkę istnienia) i dezorientację antropologiczną”.

Prelegent zakończył swoje wystąpienie mówiąc, że “program wychowawczy RSE obejmuje curriculum nauczania, wizję wychowawczą, tożsamość i charyzmat. Te elementy kierują szkołą w opracowaniu Programu Pedagogicznego, ale głównymi trybami są tożsamość i charyzmat”.

Opublikowano 28/02/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca