Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

15/10/2010 - Mali - Seminarium na temat relacji z islamem
Zdjęcie artykułu -MALI – SEMINARIUM NA TEMAT RELACJI Z ISLAMEM
(ANS – Bamako) – W dniach 12-13 października, w Ośrodku “Abbé David” w Bamako odbyło się seminarium poświęcone obecności salezjańskiej w świecie muzułmańskim. Uczestniczyło w nim 25 salezjanów: jeden z salezjańskiej Delegatury Sudanu, z terenu Inspektorii Afryki Wschodniej (AFE), 2 z Wizytatorii Afryki Tropikalnej Równikowej (ATE), 4 z Wizytatorii Afryki Zachodniej Anglofońskiej (AFW) i 18 z Afryki Zachodniej Frankofońskiej (AFO).

Seminarium rozpoczął ks. Faustino García, Przełożony AFO. Następnie ks. Jean Bevande, misjonarz z Afryki, wygłosił prelekcję na temat podejścia do ewangelizacji i wychowania młodych w środowiskach Afryki Zachodniej, zamieszkiwanych przez większość muzułmańską.

W drugim dniu została przeprowadzona refleksja nad salezjańskimi metodami podejścia, począwszy od poznania miejscowej sytuacji. Uczestnicy wskazali na pewne priorytety i kryteria przewodnie, które należy uzględnić w działaniu, podkreślając konieczność takich elementów, jak: poznanie otaczającego środowiska, poznanie lokalnego języka i islamu, odpowiednie przygotowanie salezjanów do tej specyficznej misji, rozwinięcie we wspólnotach salezjańskich postaw odpowiednich do środowiska muzułmańskiego (respekt względem otaczającego środowiska, duch cierpliwości i gotowość do ofiary, akceptacja niepowodzeń, nieoczekiwanie od razu rezultatów...), troska o osobiste świadectwo życia i w końcu – wspieranie formacji małych grup chrześcijan, jakby te były “ziarnkami gorczycy”.

Salezjanie zwrócili także uwagę na to, że aby przełożyć System Prewencyjny na sytem dynamicznego działania, którym ma się kierować każda wspólnota, konieczne jest poznanie duchowości, miejscowej kultury i wartości promowanych przez islam.

Seminarium w Bamako chciało być pierwszą odpowiedzią na propozycję wysuniętą przez ks. Guillermo Basańesa, Radcę regionalnego Afryki-Madagaskaru, w czasie Konferencji Międzyinspektorialnej Afryki-Madagaskaru (CIVAM) poświęconej duszpasterstwu młodzieży, która miała miejsce w Dakarze w 2008 r. Wtedy ks. Basańes bardzo naciskał na to, aby Wizytatorie AFW i AFO przeprowadziły refleksję nad bardziej skutecznym podejściem duszpasterskim w środowiskach, w których muzułmanie stanowią większość.

Podczas spotkania uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie z tego pierwszego spotkania, które pomogło im zrozumieć metody pracy w środowiskach muzułmańskich, i które wyraża wyraźną wolę kontynuowania działania także na tym specyficznym polu misyjnym.

Opublikowano 15/10/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca