Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

7/10/2010 - Watykan - Światowy Kongres Prasy Katolickiej
Zdjęcie artykułu -WATYKAN – ŚWIATOWY KONGRES PRASY KATOLICKIEJ
(ANS – Watykan) – W dniu dzisiejszym w Watykanie kończy się Światowy Kongres Prasy Katolickiej, który rozpoczął się w ubiegły poniedziałek (4 października). Odbył się on z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Uczestniczyło w nim przeszło 200 dziennikarzy i przedstawicieli mediów katolickich z przeszło 80 krajów, zgromadzonych, aby zastanowić się nad obecną rolą i przyszłością prasy katolickiej na świecie, a zwłaszcza – obecnością internetu i nowymi obszarami komunikacji społecznej.

Po Światowym Kongresie poświęconym telewizji katolickiej, który odbył się w 2006 r. w Madrycie, a następnie innym, na którym omawiano kwestie katolickiego radia, odbywającym się w 2008 r. w Watykanie, Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu zwołała trzeci światowy kongres, aby pobudzić refleksję profesjonalistów z tego sektora nad perspektywami “prasy katolickiej w epoce cyfrowej”.

“Trzeba przyznać, że żyjemy w szczególnym momencie historycznym, w którym sama prasa świecka zapytuje się o swoją przyszłość” – zauważył arcybiskup Claudio Maria Celli, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Srodków Społecznego Przekazu w przesłaniu na rozpoczęcie obrad. “Ale jest także prawdą – dodał – że prasa katolicka staje wobec licznych wyzwań związanych właśnie z jej specyfiką. Myślę, że w tej sytuacji wszyscy musimy zapytać o to, jaka jest jej najgłębsza tożsamość i jaka jest jej misja”.

Pierszy dzień obrad charakteryzował się wymianą opinii, w szerokim tego słowa znaczeniu, na temat aktualnych wyzwań, jakie stoją przed słowem drukowanym. Do południa niektórzy z redaktorów naczelnych pism świeckich o zasięgu międzynarodowym zabrali głos na temat obecnego i przyszłego stanu prasy w ogóle, a po południu refleksja obracała się wokół sytuacji pism katolickich. W tym temacie wypowiedzieli się m.in. Marco Tarquinio, redaktor naczelny “Avvenire” i Dominique Quinio, redaktor naczelny “La Croix”.

We wtorek (5 października) przedmiotem obrad były oczekiwania związane z prasą katolicką oraz wkład, jaki ta może wnieść w życie polityczne i kulturalne poszczególnych państw. Czas dopołudniowy był poświęcony omówieniu relacji pomiędzy informacją a perspektywą posługi duszpasterskiej, co znalazło wyraz w refleksji na temat: “Jedność kościelna i kontrowersje. Wolność wyrazu i prawda o Kościele”.

Ostatnia część obrad, z udziałem bloggerów, teologów, socjologów i dziennikarzy, wskazała na niektóre naglące problemy wynikające z użycia nowych mediów, takie jak kwestia “digital divide”, a także – możliwości, jakie oferuje komunikacja on-line. Następnie, w ramach “okrągłego stołu”, debatowano nad sposobami użytkowania nowych mediów przez komunikatory katolickie, analizując diecezjalne i parafialne strony internetowe, czasopisma diecezjalne i serwisy on-line.

Dzisiaj, w ostatnim dniu Kongresu, zostaną zebrane wnioski końcowe kontynentalnych grup i przedstawione wskazania, jakie wynurzyły się w czasie sesji plenarnych. Kongres zakończy się audiencją u Papieża Benedykta XVI.

Opublikowano 07/10/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca