Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/1/2009 - Włochy - System Prewencyjny a Prawa Człowieka: Trzeci dzień
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – SYSTEM PREWENCYJNY A PRAWA CZłOWIEKA: TRZECI DZIEń
(ANS – Rzym) – “Jefry i walizka praw człowieka” - to tytuł filmu na video, który rozpoczął niedzielny dzień (4 stycznia) Międzynarodowego Kongresu na temat: “System Prewencyjny a Prawa Człowieka”, który odbywa się w “Salesianum” w Rzymie.

Filmowi towarzyszył komentarz ks. Juana Linaresa, salezjanina, dyrektora “Muchachos y Muchachas con Don Bosco” z Republiki Dominikany, po którym nastąpiła “myśl przewodnia”, którą poprowadzili ks. Fabio Attard i Carla Carazzone. W tym dniu na Auli była także obecna matka Yvonne Reungoat, Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki i niektóre z członkiń jej Rady.

Obrady w Auli zostały poprzedzone słowami przesłania i poparcia Giovanniego Marii Flicka, Przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego Włoch i byłego wychowanka salezjańskiego. Zwracając się do uczestników, zachęcił do zwrócenia uwagi – w działaniach na rzecz obrony Praw Człowieka – na wszelkie zagrożenie konceptualizacji i teoretyzmu, chociaż ten jest konieczny w pracy naukowców i techników prawa.

Poza tym, Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego zaznaczył, że u podstaw musi się znajdować uznanie takiej samej godności ludzkiej: “Godność łączy się z równością; jesteśmy wszyscy równi, chociaż jesteśmy różni i mamy prawo do naszej odmienności i naszej tożsamości. Myślę o metodzie Ks. Bosko jako emblemacie i wzorcu, pozwalającej uniknąć wymuszonej asymilacji, gdzie wszyscy muszą być przymusowo równi, jak i marginalizacji tych, którzy są odmienni”.

Następnie, zostały wygłoszone dwie główne prelekcje tego dnia, a w roli moderatora wystąpił prof. Antonio Papisca z Katedry Praw Człowieka UNESCO, Koordynator interdyscyplinarnej Grupy Badań Transnarodowych związanych z prawami człowieka i narodów Uniwersytetu Padewskiego. 

Pierwszy wykład miał prof. Vernor Muńoz Villalobos, Specjalny Sprawozdawca Narodów Zjednoczonych i inspektor Rady Praw Człowieka ds. Szkolnictwa. Muńoz, czerpiąc z swojego osobistego i zawodowego doświadczenia, wskazał na relację pomiędzy rozwojem ludzkim, społecznym i kulturalnym a umiejętnością informowania i dzielenia się wiedzą.

Jak stwierdził, w ten sposób obszar Praw Człowieka nie jawi się jako mroczne środowisko dyskusji, ale teren, na którym czerpanie wiedzy i życie stanowią jeden proces prowadzący do wychowania. Tak więc wychowanie (szkolnictwo) jest wspierane jako podstawowe prawo, pozwalające budować obywatelstwo czynne, zaangażowane, odpowiedzialne i autonomiczne.

Obrady w Auli zakończyła prelekcja ks. Pascuala Cháveza, Przełożonego Generalnego Salezjanów, na temat: “Prawa Człowieka w świetle Systemu Prewencyjnego”. Ks. Chávez przywołał jeszcze raz aktualną “konieczność wychowawczą”, podkreśloną przez Papieża Benedykta XVI, zatrzymując się na charakterystycznych cechach Systemu Prewencyjnego Ks. Bosko.

Wśród charakterystycznych linii pierwotnej wizji Ks. Bosko, Przełożony Generalny wskazał na centralne miejsce protagonizmu młodzieży, kulturę prewencyjności, doświadczenie wspólnotowe, sposób wychowania według integralnego projektu, który wychodzi od chrześcijańskiej wizji osoby i życia, i który jest w stanie rzutować na społeczeństwo.

“Wobec tej konieczności wychowawczej my, Salezjanie – stwierdził ks. Chávez – jesteśmy nosicielami charyzmatu pedagogicznego, który jest aktualny i konieczny jak nigdy przedtem: Systemu Prewencyjnego Ks. Bosko. To jest nasz skarb; wkład, jaki musimy przekazać młodzieży i dzisiejszemu społeczeństwu; nasze proroctwo. Chciałbym teraz skupić waszą uwagę na potrzebie odnowy Systemu Prewencyjnego Ks. Bosko w ścisłej łączności z obroną i ochroną Praw Człowieka, zwłaszcza praw nieletnich – niech to będzie propozycją wychowawczą, zdolną zrodzić nową kulturę i postawić społeczeństwo w stan wychowania”.

W czasie gdy dobiegały końca obrady dopołudniowe, na Placu św. Piotra Papież Benedykt XVI, po swoim niedzielnym przemówieniu i modlitwie “Anioł Pański”, nawiązał do odbywającego się Kongresu, i zachęcił uczestników, by w swoich środowiskach popierali i troszczyli się o Prawa Człowieka; te słowa pozdrowienia uczestnicy mogli śledzić na ekranie w Wielkiej Auli.

Sam Przełożony Generalny skomentował przesłanie Papieża w telewizji włoskiej Rai 1 w czasie emisji programu “A sua immagine”, który był bezpośrednio transmitowany z “Salesianum”. W programie znalazły się także wywiady z niektórymi z uczestników Kongresu.

Po południu była kontynuowana praca w grupach, po czym powrócono do Auli, gdzie miała miejsce interesująca rozmowa pomiędzy dwoma prelegentami z przepołudnia i uczestnikami.

Wieczorem, po Mszy św., której przewodniczył ks. Francesco Cereda, Radca ds. Formacji, uczestnicy zostali przyjęci przez Piero Marrazzo, Prezydenta Regionu Lacjum, w Pałacu Rospigliosi.

Opublikowano 05/01/2009

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca