Obok IX następcy Ks. Bosko, potwierdzonego na swoim urzędzie przez kapitulnych – ks. Adriano Bregolin, Wikariusz Przełożonego Generalnego, ks. Francesco Cereda – Kierownik KG26 oraz członkowie nowej Rady Generalnej. Msza św. była transmitowana, drogą satelitarną, na Telepace (produkcja: Missioni Don Bosco-Media Centre z Turynu) w ramach specjalnego przekazu, który można było śledzić także w wersji streaming.
Ks. Chávez przypomniał krótko najważniejsze etapy Kapituły i podkreślił, że okresy liturgiczne Wielkiego Postu i Wielkanocy “stanowią uprzywilejowany czas do nawrócenia i odrodzenia – 50 dni doświadczenia działania Ducha Świętego”.
Ks. Generał odwołał się tutaj do Dziejów Apostolskich (9, 31-42) i pierwszego czytania dzisiejszej liturgii o “młodym Kościele... już będącym w różnych wspólnotach i przeżywającym codzienne problemy: przedłużająca się choroba, nieoczekiwana śmierć zaangażowanych osób i tak dalej... W naszym przypadku – powiedział ks. Chávez – chodzi o naglące działanie wychowawczo-duszpasterskie. Życie codzienne charakteryzuje się świętą bojaźnią Bożą i pocieszającą obecnością Ducha Świętego”. Zdaniem Przełożonego Generalnego to, że “nie jesteśmy sami” i że “Pan nas wezwał, poprzez Swojego Ducha, prowadzi nas i nam towarzyszy” – jest dla nas pociechą w połączeniu z możliwością “życia jako uczniowie pod wejrzeniem Boga” i “kształtowania naszej egzystencji na Jego obraz i według Jego woli... Opowiadamy się za służeniem młodym jak Ks. Bosko. W ten sposób Zgromadzenie buduje się wewnętrznie i staje się uległe działaniu Ducha Świętego, który działa także na zewnątrz”.
“Tekst Dziejów Apostolskich – powiedział ks. Chávez – cały skierowany na głoszenie Ewangelii, nie zapomina o życiu codziennym, w całej jego prostocie i wymogach; życiu, które nabiera cech ludzkich w zetknięciu się z Ewangelią, i które staje się – właśnie dlatego – podstawą dla wszelkiego kolejnego przepowiadania”.
Komentując zakończenie rozdziału szóstego Ewangelii św. Jana (6, 60-69) ks. Chávez uściślił, że bycie uczniami Jezusa oznacza “podzielić z Nim życie i misję – co nie jest dzisiaj łatwe i nigdy takowym nie było”. Przypomniał także, że “czterej ewangeliści opowiadają zgodnie o tym, że Jezusowi nie było trudno wezwać niektórych, by poszli za Nim” i o tym takż, że “nie potrafił ich na dłuższy czas przytrzymać przy sobie”. Jest to “tak samo cudowne, jak i dramatyczne wspomnienie”, Które przytacza Ewangelia, mówiąc o “trudnościach, jakie napotkali uczniowie w przebywaniu z Nim”.
“Dzisiaj, jak wczoraj – dodał – prawdziwi uczniowie pozostają z Jezusem pomimo twardości Jego mowy, ponieważ nie ma nikogo innego, który by doprawdy zasługiwał na ich wiarę, i ponieważ tylko Jego słowa dają nadzieję i zapewniają życie bez końca. I nie ma innego, który by zasługiwał na nasze życie, bo nikt nie oddał go nam i za nas w Eucharystii”.
Tak więc ks. Chávez wezwał salezjanów, by “wyszli od Chrystusa, Słowa Bożego, jedynego dobra, w którym możemy mieć pewność co do nas i młodzieży”.
Na zakończenie ks. Chávez przywołał szczęśliwy zbieg okoliczności – chodzi tu o historyczną datę 12 kwietnia 1846 roku, kiedy to ks. Bosko zainicjował Oratorium na Valdocco. – “Tego dnia w końcu znaleźli dom na Valdocco – ten, który jest także naszym domem. Wydaje mi się, że bardzo sugestywny jest fakt, że my także kończymy KG26 właśnie w dniu 12 kwietnia, zapoczątkowując nowy etap życia Zgromadzenia i każdej Inspektorii.
Ks. Chavez podziękował także Radcom, którzy skończyli swoje kadencje, wręczając im drewnianą figurę Maryi Wspomożycielki. Przy tej okazji powiedział także o gotowości ks. Francisa Alencherry’ego, ustępującego radcy ds. Misji, co do udania się do Bangladeszu w celu założonia pierwszej wspólnoty: jest to nowy obszar posłannictwa salezjańskiego, który otwiera się po KG26.
Opublikowano 12/04/2008