Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/2/2016 - Madagaskar - “Gdybym chciał zachować komfort i francuskie przyzwyczajenia, pozostałbym we Francji”
Zdjęcie artykułu -MADAGASKAR – “GDYBYM CHCIAł ZACHOWAć KOMFORT I FRANCUSKIE PRZYZWYCZAJENIA, POZOSTAłBYM WE FRANCJI”

(ANS – Majunga) – Florian Lucchini to młody Francuz, który jest dobrze znany w sieci Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS) i wśród wolontariuszy VIDES. W lipcu 2014 wyjechał jako wolontariusz na Madagaskar. To doświadczenie zrobiło na nim tak silne wrażenie, że pod koniec 2015 roku postanowił poświęcić kolejnych sześć miesięcy młodym Malgoszom w Ośrodku Księdza Bosko w  Mahajanga. Oto fragmenty jego świadectwa.

« Ośrodek Księdza Bosko w Majunga prowadzi 5 salezjanów. Obejmuje on aspirantat i “Lycée Don Bosco”, do którego uczęszcza 320 uczniów. Zajmuję się głównie aspirantami, młodymi Malgaszami, którzy chcą zostać salezjanami. Moim wielkim problemem jest to, że nie jestem nauczycielem! Lubię też czasem grać z nimi, oczywiście po francusku.

Dają mi także zadania do sprawdzenia, które poprawiam wieczorem. I chociaż wolałbym obejrzeć jakiś film na moim komputerze, robię to z przyjemnością. (...) Ważne jest dla mnie, by wykazać, że gdybym chciał zachować komport i francuskie przyzwyczajenia, pozostałbym we Francji.

Jako wolontariusz od czasu do czasu prowadzę zajęcia dla 700 dzieci z oratorium. Lubię występować w roli animatora i chciałbym udawać się tam częściej, ale, jak to mówi siostra Marie “misję, którą się nie wybiera, się otrzymuje”. Tak więc, jeśli potrzebują mnie, był uczył francuskiego, niech tak będzie! Bardzo często mam także spotkania z uczniami z elektromechaniki i rozmawiam z nimi po francusku oraz pomagam im w zajęciach, jako że ukończyłem w Marsylii ten sam kierunek.

A poza tym, każdej soboty udaję się do sierocińca “Don Bosco”. Przebywa tam 17 dzieci, przeważnie w wieku 5-7 lat. Niektóre z nich zostały porzucene po urodzeniu z jakąś niepełnosprawnością; jedno zostało znalezione pośród śmieci, inne na plaży. Podobnych przypadków jak te jest bardzo dużo!

Od czasu do czasu mam także “słówko na dobranoc” do aspirantów... Skierowanie do nich słów, które są ostatnimi przed ich udaniem się na spoczynek, jest zawsze dla mnie wielkim zaszczytem ».

Opublikowano 26/02/2016

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca