Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/10/2015 - Indonezja - Kontynuowana jest salezjańska historia w Blitar
Zdjęcie artykułu -INDONEZJA – KONTYNUOWANA JEST SALEZJAńSKA HISTORIA W BLITAR

(ANS – Blitar) – Po sześciu latach, od kiedy biskup Surabaya, bp Vincensius Sutikno Wicakson, objął troską katolicką średnią szkołę zawodową im. św. Józefa, obecność salezjanów w Blitar zmieniła oblicze wspólnoty szkolnej. Zgodnie z protokołem ustaleń, jaki został podpisany pomiędzy diecezją Surabaya a salezjanami z wizytatorii Indonezji-Timoru Wschodniego (ITM), synowie Księdza Bosko w pełni odpowiadają  za opiekę wychowawczą i duszpasterską w szkole, realizując działania Fundacji diecezji Surabaya.

Wśród 832 uczniów tej trzyletniej szkoły katolików jest tylko 20%, nauczyciele, których jest 54, instruktorzy i członkowie personelu są katolikami, protestantami, hinduistami i muzułmanami. 

Od kiedy salezjanie objęli kierownictwo szkoły, cała wspólnota wychowawczo-duszpasterska zapoznaje się ze stylem Księdza Bosko. Certyfikat ISO 9002 ostatnio został przedłużony na kolejne trzy lata. Każdego roku szkoła prowadzi kursy na sześciu kierunkach: energia elektryczna, mechanika ogólna, mechanika samochodowa, informatyka, przemysł motorowy i budownictwo. 

Jak doszło do przemiany tej szkoły diecezjalnej? “Słówka na dzień dobry” głoszą rano również nauczyciele, a uczniowie już tradycyjnie biorą udział w Dniu Młodzieży Salezjańskiej w Indonezji. Ale to, co wyraźnie oddaje tę różnicę, to polepszenie struktur szkolnych. Wkrótce zostanie otwarty nowy budynek szkolny z trzema piętrami. Także wyposażenie techniczne warsztatów i auli dwóch kampusów szkolnych (odległych od siebie o 1 km) zostało ulepszone. 

Jednakże większość salezjańskich wysiłków skupiła się na szkoleniu nauczycieli, co zachodziło poprzez regularne sesje szkoleniowe, wspólne planowanie, ocenę działań szkolnych, inicjatywy i wycieczki, których wcześniej nie znali nauczyciele.

Tym, co czyni coraz bardziej widocznym charyzmat salezjański, to przede wszystkim uważna i gorliwa służba ze strony ks. Lino Belo (pierwszego dyrektora i kierownika) i ks. Benediktusa Djoko (nowego dyrektora, katechetę i radcę szkolnego). Z chwilą, gdy ks. Belo został mianowany trzecim delegatem dls Indonezji, wkrótce przybędzie nowy dyrektor w osobie ks. Vincentiusa Prastowo.

Dobra jest również relacja z lokalną wspólnotą katolicką – w Blitar znajdują się dwie parafie – co znajduje wyraz w rosnącej grupie ponad 30 przyjaciół Księdza Bosko, którzy wspierają małą wspólnotę salezjańską w różny sposób każdego dnia, także ten praktyczny.

Młoda Delegatura Indonezji, z 70 salezjanami, dąży do dalszego rozwoju swoich placówek wychowawczych, a tym samym zakorzenienia charyzmatu Księdza Bosko w tym kraju.

Opublikowano 26/10/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca