Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/8/2015 - Nepal - Wychowywać wśród ruin
Zdjęcie artykułu -NEPAL – WYCHOWYWAć WśRÓD RUIN
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Katmandu) – Zdjęcia pokazujące Nepal po trzęsieniu ziemi, “które uczyniło nieszczęśliwymi wiele osób”, jak stwierdza siostra Aquila Phawa, stoją jeszcze żywo przed oczyma wszystkich. Córki Maryi Wspomożycielki (CMW) od razu włączyły się w akcję pomocy miejscowej ludności, czyniąc to we współpracy z salezjanami. “Przebywaliśmy w zamkniętych wioskach. Ten akt miłosierdzia i miłości bardziej zbliżył nas do ludności Nepalu, zachęcając nas do jeszcze większego zaangażowania na rzecz najbiedniejszych z najbardziej biednych, którzy nie mają domu i nie mają czym wyżywić swoje dzieci”.

“Wielu straciło wszystko. Ludzie ci natychmiast potrzebują schronienia, wyżywienia i rehabilitacji. Dzieci nie mają szkół, do których mogłyby uczęszczać” – mówi zakonnica  w wywiadzie dla “Vatican Insider”.  

Siostry salezjanki przybyły do Nepalu w 1997 roku i od razu podjęły pracę w szkole jezuitów w Jawalakhel. Siostry zaangażowaly się “rozsądnie i serdecznie. Z upływem lat zdałyśmy sobie sprawę, że brak dobrego wykształcenia i wiedzy na odpowiednim poziomie czyniło trudnym życie wielu dziewcząt w tym społeczeństwie”. 

Aby umożliwić naukę i objąć opieką młode, osierocone i żyjące w trudnych warunkach dziewczęta, zakonnice salezjanki zakupiły teren w Thecho, blisko stolicy. Tam w 2001 roku wybudowały schronisko, w którym przebywa 28 chrześcijańskich dziewcząt, a także innych wyznań. Obok powstały warsztaty krawieckie, w których szkoli się 15 kobiet i młodych matek, które nie ukończyły szkoły. Wiele z nich dzisiaj, dzięki temu kursowi, może prowadzić samodzielną działalność. Wieczorem odbywają się również zajęcia w ramach ośrodka nauczania dla najuboższych dzieci.

Poza szkoleniem, CMW pomagają w duszpasterstwie parafialnym i odwiedzają rodziny uczennic w wioskach, bo w ten sposób, jak twierdzi dalej siostra, “poznajemy, jak żyją, i trudności, z którymi codziennie się zmagają”. 

Ludność jest przyjazna, przyzwyczajona do prostego życia, a przede wszystkim kładzie nacisk na aspekt rodzinny i poważnie podchodzi do pracy, chociaż młodzi łatwo ulegają wpływom mass mediów i naśladują styl zachodniego życia, co rodzi rozbicie.

Obecnie przed tym krajem znajduje się “długa droga do napisania lepszej przyszłości”, która oferuje również “wiele przestrzeni do ewangelizacji i głoszenia Ewangelii” – mówi na koniec zakonnica.

Obecność córek Maryi Wspomożycielki i zakonników, którzy starają się polepszyć warunki życia kobiet w tym kraju, jest jak nigdy przedtem konieczna. Wykazuje to także ostatnia akcja policji, która wtrąciła do więzienia dużą grupę handlarzy, którzy wysyłali kobiety nepalskie do krajów zachodnich. W czasie swojej ostatniej podróży po Europie ks. George Menamparampil, SDB, rozmawiał z przełożonymi Zgromadzenia i dobroczyńcami z zagranicy na temat możliwości realizacji specyficznych programów ukierunkowanych na kształcenie kobiet.

Opublikowano 05/08/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca