Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

21/6/2015 - Włochy - Wikariusz Przełożonego Generalnego: Papież w Turynie? Przypomina o tym, że Ksiądz Bosko jest darem Bożym
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – WIKARIUSZ PRZEłOżONEGO GENERALNEGO: PAPIEż W TURYNIE? PRZYPOMINA O TYM, żE KSIąDZ BOSKO JEST DAREM BOżYM

(ANS – Turyn) – Ks. Francesco Cereda, wikariusz Przełożonego Generalnego, w wywiadzie dla “Vatican Insider” opowiada o tym, w jaki sposób przygotowywał się do dzisiejszego spotkania z Papieżem, wskazując na najbardziej salezjańskie rysy Bergoglio. Poniżej przytaczamy fragmenty tego wywiadu.

Papież Franciszek przybędzie na miejsca, gdzie żył Święty wychowawca młodzieży. Jak Ksiądz przeżywa to spotkanie z następcą św. Piotra, osobą tak drogą Księdzu Bosko?
"Oczywiście, wizyta Papieża w Turynie jest znaczącym wydarzeniem w tym roku obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko. Dla Papieża jest ona okazją do spotkania z całym miastem w jego najbardziej charakterystycznych i najbardziej wymownych wyrazach: Całun, sanktuarium Pocieszycielki, “święci społeczni”, mieszkańcy, wychowawcy, a przede wszystkim młodzież. Na Valdocco, w Bazylice Maryi Wspomożycielki Papież Franciszek spotka się z Rodziną Salezjańską. Przeżyję to spotkanie razem Przełożonym Generalnym i całą Radą Generalną Zgromadzenia Salezjańskiego, Matką Generalną i Radą Generalną Córek Maryi Wspomożycielki, Salezjanami Współpracownikami, Stowarzyszeniem Maryi Wspomożycielki, Byłymi Wychowankami Salezjańskimi oraz przedstawicielami trzydziestu grup Rodziny Salezjańskiej. Obecność Papieża w Turynie jest zaproszeniem do przyjęcia Księdza Bosko jako daru Bożego dla Kościoła, do odnowy naszego dzisiejszego zaangażowania na rzecz ludzi młodych, zwłaszcza najuboższych, do bycia i odczucia, że jesteśmy żywą częścią tej drogi, jaką przebywa współczesny Kościół”.

Kiedy obchody ku czci Księdza Bosko zakończą się, w październiku rozpocznie się Jubileusz Miłosierdzia. Jaką rolę odgrywało miłosierdzie Boże w życiu i apostolacie św. Jana Bosko?
"Nie możemy powiedzieć, że pamięć, jaką żyliśmy w czasie obchodów Dwusetlecia, przedłuży się w czasie Jubileszu Miłosierdzia. Niewątpliwie jednak ten Rok święty, jaki ogłosił Papież Franciszek, pomoże nam zgłębić te aspekty ewangeliczne miłosierdzia, które pozostają w harmonii z naszą salezjańską tożsamością charyzmatyczną. Wśród tych aspektów trzeba wyróżnić przede wszystkim propozyję skierowaną do wszystkich ludzi młodych, także tych żyjących w kontekstach wieloreligijnych, dotyczącą egzystencji ludzkiej przeżywanej w sposób, w jaki uczynił to Pan Jezus: On jest obliczem miłosierdzia. Ks. Bosko nauczył nas doceniać wartość wychowawczą spowiedzi w budowaniu życia młodego człowieka; żyć miłością wychowawczą, która jest znakiem bliskości, zrozumienia, zainteresowania drugą osobą; nieść nadzieję każdemu człowiekowi młodemu, ponieważ w każdym z nich jest miejsce podatne na dobro; realizować działalność wychowawczą znaczoną konkretnym wymiarem miłosierdzia oraz przygarnąć zwłaszcza tych młodych, którzy są wykluczeni, zepchnięci na margines i opuszczeni".

Franciszek jest jezuitą, ale czy to prawda, że gdzie tam w głębi to prawdziwy «salezjanin».  Jakie typowe rysy Księdza Bosko można znaleźć w Jorge Mario Bergoglio?
"Papież Franciszek jest darem Ducha Świętego dla Kościoła i współczesnego świata. Jego słowa i gesty pomagają także nam, salezjanom, żyć w sposób autentyczny naszym charyzmatem. Jego język jest prosty, bepośredni, zrozumiały; jego styl jest spontaniczny, nie jest formalny czy zaplanowany. Papież Franciszek ukazuje swoje bycie blisko Boga przez swoje człowieczeństwo, a także swoim człowieczeństwem ukazuje, że Bóg jest bliski wszystkim, zwłaszcza wykluczonym. Duchowość, jaką proponuje jest duchowością codziennego życia, przeżywaną w sposób konkretny i autentyczny, znaczoną miłością i czułością. Zachęca do przezwyciężenia duchowej światowości, która polega na poszukiwaniu władzy i przywilejów, będących wyrazem siły i potęgi, zajmowaniu pierwszych miejsc i robieniu kariery, będących przejawem wyższości i dumy, pragnieniu pieniędzy, wygody i luksusu. Wzywa nas do udania się w miejsca najpilniejszych potrzeb, gdzie przebywa najwięcej ludzi ubogich; owo wyjście od peryferii wprawia nas w ruch. Lepsza wspólnota zakonna poobijana (po wypadkach) niż chora. W tym stylu dostrzegam Księdza Bosko…».

Cały wywiad z ks. Francesco Ceredą dla “Vatican Insider”

Opublikowano 21/06/2015 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca