Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

10/3/2015 - Dom Generalny - Przed Międzynarodowym Sympozjum Pedagogiki Salezjańskiej. Niektóre punkty do refleksji
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PRZED MIęDZYNARODOWYM SYMPOZJUM PEDAGOGIKI SALEZJAńSKIEJ. NIEKTÓRE PUNKTY DO REFLEKSJI – 1

(ANS – Rzym) – W najbliższym tygodniu, w dniach 19-21 marca 2015 r. w Rzymie odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Pedagogiki Salezjańskiej na temat: “Z Księdzem Bosko, wychowawcy młodzieży w obecnych czasach”, które jest jednym z największych wydarzeń w tym Roku Dwusetlecia. W ramach przygotowania do tego wydarzenia ANS zadała kilka pytań ks. Vito Orlando, salezjaninowi, wicerektorowi Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego, koordynatorowi tego Sympozjum.

Od wielu lat słyszy się o “pilnej potrzebie wychowania”. Co może pomóc lepiej zrozumieć prawdziwe znaczenie tego wyrażenia?

To prawda, o “pilnej potrzebie wychowania” mówi się od wielu lat. Jednakże, jak sądzę, nie będzie bezużyteczne tutaj pewne uściślenie.

Jeśli spojrzymy na tę pilną potrzebę jako na alarmującą sytuację, która wskazuje na zagrożenie, możemy wpaść w panikę, zająć postawę niepokoju i przyjąć każdą formę rozwiązania, aby tylko ustrzec się przed tym niebezpieczeństwem.

Jeśli natomiast tej pilnej potrzebie przyjrzymy się w jej korzeniu i bardziej głębokim znaczeniu, zechcemy zwrócić naszą uwagę na coś, co się wyłania, co zaczyna być postrzegane, a co wymaga naszego zainteresowania i zaangażowania, by mogło być odpowiednio zrozumiane, ponieważ to dotyczy nas i tego, czym musimy się zająć.

Jeśli spojrzymy na “pilną potrzebę wychowania” z tego drugiego punktu widzenia, to zauważymy, że tym, co wyłoniło się z wielką mocą w ciągu ostatnich lat, jest trudność związana z wychowaniem i kryzys modeli wychowania. Głębokie zmiany społeczne, kulturowe i te związane z porozumiewaniem zrodziły dezorientację u dorosłych, którzy stają często w obliczu trudności zrozumienia swojej roli i swojej odpowiedzialności wychowawczej, i są wystawieni na pokusę, by zrezygnować z tego zadania.

W rzeczywistości (jak to napisał Benedykt XVI w swoim Liście do Diecezji i Miasta Rzymu) nie jest to tylko kwestia osobistej odpowiedzialności, lecz także “pewnej mentalności i rodzaju kultury, które prowadzą do zwątpienia w wartość osoby ludzkiej, w znaczeniu prawdy i dobra, a w ostatecznym rozrachunku w dobro życia”.

Jakie, zdaniem księdza, istnieją dzisiaj główne potrzeby wychowawcze związane z młodym pokoleniem?

Im bardziej zdajemy sobie sprawę z głębokich zmian kulturowych i ich znaczenia antropologicznego, tym bardziej nasza uwaga kieruje się w stronę tego, co może wzmocnić zaufanie i nadzieję zarówno w dorosłych, jak i w ludziach młodych. Współczesna młodzież potrzebuje odpowiednich punktów odniesienia, które im pomogą określić ich drogę rozwoju.

Od dawna staram się wskazać na potrzebę odpowiedniej busoli, która pomogłaby znaleźć odpowiedni kierunek drogi i podtrzymać go. Młodzi potrzebują podstaw, odpowiednich przekonań, które pomogą im budować siebie jako osoby, określić cele, ocenić ich zdolności i nadać sens ich zaangażowaniu; potrzebują współrzędnych, które pomogą im rozjaśnić i zmotywować ich wysiłki, oraz sprawią, że będą mogli liczyć na towarzyszy podróży, dzieląc z nimi to budowanie pełni życia.

Opublikowano 10/03/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca