Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

16/12/2014 - Peru - “Świątynia wina”: możliwość życia, studium i rozwoju
Zdjęcie artykułu -PERU – “ŚWIąTYNIA WINA”: MOżLIWOść żYCIA, STUDIUM I ROZWOJU

(ANS – Lima) – “Ks. Ryszard Łach, pochodzący z Polski, pracujący w Peru od lat 80., przechadza się pogodnie pośród beczek z winem “salezjańskiej winiarni”. Z jednej z nich wlewa do kubka czerwone wino. “Spróbuj tego” – mówi. Próbujemy i przytakujemy. “Dobre” – odpowiadamy. Następnie podchodzi do jednego z pojemników i daje nam do spróbowania wina Torontel, bardziej jasnego (...). Jest to jedno z nagrodzonych win, z którego jestem bardzo dumny...”. To fragment artykułu, który ukazał się w “La República” w dniu 2 grudnia tego roku.

Raul Mendoza

Podczas gdy spacerujemy po winiarni, usytuowanej od zawsze w podziemiach rozległego salezjańskiego kompleksu w Breña, w pobliżu Bazyliki Maryi Wspomożycielki, możemy podziwiać różne miejsca związane z całą historią produkcji wina, od założenia “winiarni” w 1930 roku. W pewnym momencie miało miejsce przejście od starych i olbrzymich drewnianych beczek i ręcznego wyciskania winogron do nowoczesnych, zautomatyzowanych urządzeń, za pomocą których jest produkowanych obecnie 9 rodzajów wina i 5 “pisco” (typowego alkoholu). 

“Winogrona różnego typu docierają do Limy i my tutaj je sortujemy, aby wybrać te najlepsze” – wyjaśnia Walter Navarro, odpowiedzialny inżynier enolog.

Na jednej ze ścian winiarni znajduje się zdjęcie. Jest to wizerunek salezjanina koadiutora Leonardo Franzero, włoskiego enologa, który przybył tu w 1939 roku, a który był prawdziwą siłą napędową salezjańskiej winiarni. Był odpowiedzialny za produkcję wina od 1939 do 1985 roku, zajmując się także wprowadzeniem aparatury do tłoczenia, beczek i urządzeń do destylacji. “Wina pana Franzero w niczym nie odbiegały od win włoskich, hiszpańskich i francuskich” – jak to potwierdzano przez dziesiątki lat.

Najpierw winiarnia produkowała wina mszalne, które służyły tylko Zgromadzeniu Salezjańskiemu. Później, z nastaniem pana Franzero – także innym zgromadzeniom w Limie. Dopiero po 2000 roku otwarto produkcję na szerszy krąg odbiorców.

Dochody, jakie są uzyskiwane ze sprzedaży wina, wspierają “Fundación Don Bosco” w Peru. W salezjańskim kompleksie w Breña znajduje się także jedna rodzina, która udziela gościny młodzieży z całego kraju, wysyłanej tu przez parafie i salezjańskie placówki misyjne. “Tutaj mają możliwość życia, nauki i rozwoju” – wyjaśnia Marcos Calderon z “Fundación Don Bosco”.

W 2014 roku trzy wina salezjańskie zostały nagrodzone w światowym konkursie “Vinus” w Argentynie. Wino Torontel zdobyło złoty medal, wino “aperitivo” otrzymało podwójny medal złoty w kategorii win złożonych, a wino Malbec – srebrny medal.

Cały artykuł znajduje się na stronie Salezjanów Peru.

Opublikowano 16/12/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca