Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

24/11/2014 - Dom Generalny - “Bardziej należeć do Boga, bardziej należeć do braci i sióstr, bardziej należeć do młodzieży”
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – “BARDZIEJ NALEżEć DO BOGA, BARDZIEJ NALEżEć DO BRACI I SIÓSTR, BARDZIEJ NALEżEć DO MłODZIEżY”
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

ANS – Rzym)­ – W dniu wczorajszym, 23 listopada, zakończył się Międzynarodowy Kongres Historyczny na temat “Rozwój charyzmatu Księdza Bosko do połowy XX wieku”. W swoim przemówieniu Przełożony Generalny skupił się na “przyszłości charyzmatu Księdza Bosko” oraz wierności, jakiej oczekuje się od “jego synów”, odnośnie do czego stwierdził: "Nasza wierność jest zagrożona, jeśli żyjemy w perspektywie władzy i siły tego, który, dysponując nią, jej udziela lub ją odbiera, ją ofiaruje lub ją neguje. A jeśli ta władza i ta siła łączą się z pieniędzmi, narażamy się na jeszcze większe ryzyko".

Andrés Felipe Loaiza, SDB

Ceremonia zakończenia Kongresu rozpoczęła się słowami pozdrowienia ks. Pascuala Cháveza Villanueva, poprzedniego przełożonego generalnego. Następnie, również w obecności kard. Raffaele Farina, salezjanina, emerytowanego bibliotekarza Biblioteki Watykańskiej, została wygłoszona prelekcja “Otwarte problemy i perspektywy Kongresu” przez prof. Giorgio Chiosso, który powiedział: "Odkrycie tego, czym był System Prewencyjny w świetle niewielu stronic Księdza Bosko, oznacza powrót do samej tożsamości charyzmatu, od którego wszystko się rozpoczęło; oznacza przyjęcie do wiadomości, że System Prewencyjny jest programem, który stanowi wyzwnie dla tych, którzy są wychowawcami, a nie tylko praktykę, którą trzeba urzeczywistnić".

Po czym ks. Ángel Fernández Artime, Przełożony Generalny, poddał systematycznej analizie charyzmat Księdza Bosko, wychodząc od Soboru Watykańskiego II, zaznaczając, że te słowa kieruje pod adresem całej Rodziny Salezjańskiej, co uczynił przede wszystkim w drugiej części swojego wystąpienia, kiedy omawiał perspektywy na przyszłość.  

Potem swoją refleksję skupił na Zgromadzeniu w świetle postanowień Soboru, zwracajac szczególną uwagę na aspekt powołań i odnowy życia konsekrowanego. Odnosząc się do charyzmatu salezjańskiego, mówił o jego odnowie i tym wszystkim, co wniosła i nadal wnosi Kapituła Generalna Specjalna Zgromadzenia, dodając: “Powinniśmy ją dokładniej przestudiować”.

Ks. Á.F. Artime przywołał licznych swoich poprzedników, a wśród nich ks. Viganò, który został “powołany do kierowania Zgromadzeniem w tym tak szczególnym momencie, jakim był czas posoborowy”. Przypomniał proces związany z odnową Konstytucji salezjańskich, “proces nowego sformułowania charyzmatu (...), który, można tak powiedzieć, znalazł swoją kulminację w KG22, z zatwierdzeniem, najpierw na forum kapitulnym, a potem przez Stolicę Apostolską w dniu 25  listopada 1984 r., obecnych Konstytucji”.  

Gdy chodzi o przyszłość charyzmatu, stwierdził, że “naszym DNA nadal będzie naśladowanie Księdza Bosko”. I w tym względzie posłużył się słowami ks. Albery: Jest wielu tych, także wśród nas, którzy mówią o Księdzu Bosko tylko to, co usłyszą; stąd rodzi się prawdziwa i nagląca potrzeba, by z wielką miłością czytać o jego życiu, z wielkim zainteresowaniem pójść za jego pouczeniami, z synowską miłością naśladować jego przykład”.

Następnie ks. Á.F. Artime podkreślił wymiar misyjny Rodziny Salezjańskiej jako “gwarancji wierności i autentyczności charyzmatu Księdza Bosko”, przypominając przy tym Projekt Afryka, zainicjowany przez księdza Viganò w 1980 roku, i Projekt Europa, rozpoczęty przez ks. Cháveza w 2008 roku.

Po czym Przełożony Generalny dokonał zamknięcia Kongresu, zaznaczając swoje “silne przekonanie” co do zaangażowania, jakie czeka Rodzinę Salezjańską: “Nasza wierność Księdzu Bosko jako Rodziny Salezjańskiej w tym XXI wieku i w latach, które nastąpią po obchodach Dwusetlecia, domaga się od nas służby Kościołowi, ludowi Bożemu, młodym, zwłaszcza najuboższym, rodzinom, która będzie się wyróżniać i charakteryzować prostotą, duchem rodzinnym, pokorą, byciem i życiem dla innych, poświęceniem się dla młodzieży z  naszych środowisk, ponieważ przyjęliśmy, że jest to nasz sposób życia”.

Nagranie audio z sesji końcowej Kongresu, wraz z innymi materiałami, jest dostępne na stronie sdb.org.

Opublikowano 24/11/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca